Międzynarodowa firma, należąca do Grupy RWE, jest specjalistą w dziedzinie energii odnawialnej w Europie. Zajmuje się rozbudową i budową lądowych turbin wiatrowych, elektrowni słonecznych oraz systemów magazynowania energii.

RWE Renewables buduje bazę operacyjną dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Zlokalizowana w Ustce baza, będzie pełniła funkcję obiektu administracyjnooperacyjnego do eksploatacji, kontroli, utrzymania morskich farm wiatrowych oraz planowanych i nieplanowanych prac remontowych na krawędzi nabrzeża i obiektów portowych. Bilfinger Tebodin jest na etapie inżynieryjnym tego centrum operacyjnego.

Bilfinger Tebodin będzie zarządzać projektem z wykorzystaniem podejścia EPCM, zapewniając RWE pełen zakres usług. Projekt ten rozpoczął się w listopadzie 2021 r., a rozpoczęcie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2024 r. Zakończenie planowane jest na 2025 rok. Nowa baza operacyjna farmy wiatrowej składać się będzie z budynku administracyjnego, magazynowego, mediów, dróg i miejsc parkingowych. Obecne prace są na etapie finalizacji projektu wykonawczego i projektu budowlanego.

Baza operacyjna morskich farm wiatrowych

Na tym etapie projektu Bilfinger Tebodin będzie świadczyć usługi takie jak wykonanie projektu budowlanego, wykonanie projektu wykonawczego, wsparcie w uzyskaniu pozwolenia na budowę, przeprowadzenie przetargu na generalnego wykonawcę, zarządzanie budową oraz certyfikacja BREEAM.

“Zarządzaliśmy już kilkoma projektami, które są przyjazne dla odnawialnych źródeł energii. Fakt, że RWE Renewables zaufało naszemu zespołowi w zakresie wykonania wszystkich usług EPCM w swoim projekcie, pokazuje profesjonalne podejście i wysoką jakość usług świadczonych przez Bilfinger Tebodin” – mówi Aleksandra Turczak, Kierownik Projektu w Bilfinger Tebodin.

“Jest też kilka wyzwań, z którymi mierzymy się podczas pracy nad projektem – Bilfinger Tebodin realizuje inwestycję w bliskim sąsiedztwie nabrzeża rzeki Słupi, gdzie występują bardzo skomplikowane warunki gruntowe. Wymaga to od naszego zespołu dużego doświadczenia oraz bardzo zaangażowanego i uważnego podejścia do codziennych wyników” – dodaje Aleksandra.

Budowa bazy operacyjnej morskich farm wiatrowych to duży wkład w rozbudowę portu w Ustce i stworzenie wielu nowych miejsc pracy w okolicy. Projekt podlega również certyfikacji “Building Research Establishment Environmental Assessment Method” (BREEAM) na poziomie doskonałym już na etapie projektowania. BREEAM to metoda certyfikacji zrównoważonego rozwoju dla różnych rodzajów nieruchomości.

Specyfika projektów wiatrowych

Boom na farmy wiatrowe rozpoczął się w Polsce w 2007 roku. Wiele projektów rozpoczęto do 2015 r., kiedy zmiany w przepisach ograniczyły budowę nowych farm wiatrowych. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i korzyści, jakie przynoszą one zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym, zielone projekty, takie jak baza operacyjna morskich farm wiatrowych RWE, są znaczące i użyteczne teraz i w przyszłości.

 

Zdjęcia: RWE Renewables

 

Author