Na koniec I kwartału br. łączna wartość netto portfela kredytów udzielonych firmom (segmenty MŚP, korpo oraz CIB) przez Bank BNP Paribas była o 21,9% wyższa niż rok wcześniej. Najważniejsze transakcje dotyczą zarówno dużych korporacji, jak i wsparcia rozwoju średniej wielkości przedsiębiorstw. Bank coraz mocniej stawia na kredyty typu SLL.

Pod względem finansowania przedsiębiorstw to był bardzo dobry kwartał. Wzrost wartości netto portfela kredytowego w tym segmencie wyniósł blisko 7,2%, dynamicznie zwiększa się też zainteresowanie kredytami z oprocentowaniem powiązanym z wymogami w zakresie ESG. Cieszymy się nie tylko z tego, że możemy wspierać dalszy rozwój naszych Klientów, ale również, że coraz więcej projektów, które finansujemy, jest realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, często z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań – mówi André Boulanger, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Największa transakcja, w której bank uczestniczył w pierwszym kwartale bieżącego roku dotyczyła udzielenia kredytu o wartości 2,8 mld zł Grupie Maspex, jednemu z największych producentów i dystrybutorów produktów spożywczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Finansowanie zapewniło konsorcjum banków, a udział Banku BNP Paribas wyniósł 525 mln zł. Środki, które pozyskała Grupa Maspex, zostały przeznaczone na nabycie spółek CEDC International Sp. z o.o. i  B2B Wine&Spirits Sp. z o.o. oraz zakładów produkcyjnych.

Bank BNP Paribas był także liderem konsorcjum, które wspierało azjatyckiego inwestora w przeprowadzeniu akwizycji zrobotyzowanego centrum dystrybucyjnego w Świebodzinie. Bank świadczył również usługi jako agent escrow, umożliwiając stronom bezpieczne rozliczenie ceny transakcji. Łączna wartość kredytu inwestycyjnego wyniosła 97 mln euro. Dodatkowo, BNP Paribas Real Estate reprezentowała inwestora w rozmowach ze sprzedającym, odpowiadała za zapewnienie atrakcyjnego finansowania inwestycji oraz nadzorowała realizację budynku od strony technicznej.

Bank kompleksowo wspierał również budowę farm fotowoltaicznych przez Grupę Famur. Występował w roli współorganizatora konsorcjum banków finansujących projekt, oraz kredytodawcy i banku zapewniającego hedging. W ramach przedsięwzięcia powstanie portfel 140 projektów fotowoltaicznych o mocy 134 MWp. Łączna kwota kredytu to 428 mln zł, z czego udział Banku BNP Paribas to 85,4 mln zł.

36 mln euro to kwota finansowania, której Bank BNP Paribas udzielił spółce Panattoni. Pieniądze będą przeznaczone na budowę dwóch magazynów w Rudzie Śląskiej o łącznej powierzchni 72 tys. m2. Inwestycja świetnie wpisuje się w strategię banku w zakresie ESG – budynki otrzymają certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”.

Bank udzielił również finansowania bilateralnego grupie Software Mind, należącej do funduszu Enterprise Investors oraz notowanej na GPW Grupy Ailleron. Kredyt o wartości 70 mln zł ułatwi Grupie dalsze budowanie wiodącej pozycji na polskim rynku oraz ekspansję zagraniczną.

Nowym Klientem banku została firma DOT2DOT S.A., czołowy producent opakowań klasy premium w Europie Środkowej. W ramach wartego 42 mln zł finansowania, bank zapewnił spółce kapitał obrotowy na bieżącą działalność.

Bank BNP Paribas odegrał również kluczową rolę w udzieleniu pięcioletniego kredytu konsorcjalnego, powiązanego ze zrównoważonym rozwojem (SLL), podpisanego ze spółką Wirtualna Polska Holding. Bank odpowiadał za skorelowanie finansowania ze wskaźnikami ESG.