Znamy „Liderów ESG”: Dominika Bettman z nagrodą “Wizjonerka Zielonej Transformacji” i 9 firm na podium

W I edycji konkursu “Liderzy ESG” nominowanych było niemal 100 przedsiębiorstw i ponad 20 osób fizycznych. Nagrody zostały przyznane 9 firmom w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Wyróżniona została także Dominika Bettman - wkrótce obejmująca funkcję prezeski Microsoft w Polsce - jako osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. O wyborze laureatów zdecydowała kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu.

Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC, partnerem strategicznym UN Global Compact Network Poland, partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Konfederacja Lewiatan, Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Konkurs “Liderzy ESG” kierowany jest do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG, oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Nagrody zostały przyznane w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, została wyróżniona w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. Poniżej lista laureatów konkursu “Liderzy ESG”:

Program Edukacyjny w obszarze ESG:

Velvet CARE Sp. z o.o.
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa

Saint-Gobain w Polsce
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota

Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna

Innowacja w obszarze ESG:

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa

Contec S.A.
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota

Żabka Polska sp. z o.o.
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna

Vertigo Farms
Liderzy ESG 2021
Wyróżnienie

Strategia ESG:

CIECH S.A.
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa

Lidl Polska
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna

Wizjonerka Zielonej Transformacji:

Dominika Bettman
Liderzy ESG 2021
Wizjonerka Zielonej Transformacji

“Wybór 9-ciu laureatów nie był łatwy. Jakość zgłoszeń pokazuje, że firmy coraz więcej robią w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jednak powinniśmy pamiętać, że za sukcesem organizacji stoją ludzie – to oni zmienią rzeczywistość. Stąd też zdecydowaliśmy o stworzeniu kategorii „Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji”. Wyróżniliśmy Dominikę Bettman, która od wielu lat swoimi działaniami udowadnia, że dzięki technologiom można zmienić świat na lepsze” - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska.

O wyborze laureatów zdecydowała kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu. W jej skład weszli:

 • Robert Bohynik, CFA, Wiceprezes Zarządu NN Investment Partners TFI;
 • dr Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz;
 • Elisabetta Falcetti, Dyrektor na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR);
 • Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej;
 • Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich;
 • Barbara Nowakowska, Dyrektor Zarządzająca, PSIK;
 • Izabela Olszewska, Członek Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie;
 • dr Monika Sady, Adiunkt w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie;
 • Krzysztof Szułdrzyński, Partner PwC Polska;
 • Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan;
 • Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

Za nami pierwsza edycja „Liderów ESG”. Patrząc na liczbę zgłoszeń nasuwa się jeden wniosek - polskie firmy i instytucje chcą być odpowiedzialne. Tytuł „Lidera ESG” jest potwierdzeniem olbrzymiej pracy, jaką część z nich już wykonała w tym kierunku. Jestem pewna, że to dopiero początek pozytywnej zmiany i z roku na rok zainteresowanie tematyką ESG w Polsce będzie coraz większe” – mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.

“Poznaliśmy laureatów i wyróżnionych w pierwszej edycji konkursu Liderzy ESG. ESG to niewątpliwie jeden z najważniejszych trendów na rynkach finansowych, dlatego też z myślą o spółkach giełdowych, które chcą podążać za szybko rozwijającym się rynkiem i rosnącymi potrzebami inwestorów w kontekście odpowiedzialności społecznej i środowiskowej zorganizowaliśmy Konkurs Liderzy ESG. Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy zwracają uwagę no to, jak ważne jest  uwzględnienie w działalności przedsiębiorstw kryteriów ESG i jak istotne jest rzetelne raportowania danych niefinansowym” – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Czynniki niefinansowe stają się coraz ważniejsze dla pracowników, klientów, dostawców i kontrahentów. Uwzględnianie elementów ESG w strategii firmy zwiększa również możliwości finansowania. Jak pokazuje badanie PwC "Zielone finanse po polsku", 12 z 14 badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych, głównie dla wybranych branż i sektorów. Z badania PwC, "ESG - Miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?" wynika, że 29% inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie. Zdobycie tytułu "Lidera ESG" potwierdza, że firma jest nastawiona na zrównoważony rozwój i rzetelną współpracę, a to może przyczynić się do wzmocnienia wiarygodności w oczach interesariuszy.