Na warszawskim rynku biurowym da się zaobserwować oznaki długo wyczekiwanego ożywienia, podaje firma doradcza Savills. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wynajęto 273 200 m kw. powierzchni i był to jeden z najwyższych kwartalnych wyników w historii stołecznego rynku. Zgodnie z prognozami Savills, malejąca dostępność powierzchni w centrum będzie postępować, co skutkuje stopniowym wzrostem czynszów, który może się znacząco nasilić w przyszłym roku.

Jak wynika z najnowszego raportu Savills, w I kw. 2022 roku całkowita podaż warszawskiego rynku biurowego wyniosła 6,23 mln m kw., z czego 2,77 mln m kw. stanowiły obiekty zlokalizowane w centralnej części miasta. Od początku roku w Warszawie oddano sześć nowych biurowców o łącznej powierzchni 93 400 m kw. Wśród największych inwestycji znalazły się: Forest Tower (51 500 m kw.), Lixa C (19 400 m kw.), Skysawa (8500 m kw.) oraz Fabryka PZO II (5000 m kw.).

Na stołecznym rynku w budowie znajduje się obecnie 323 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 201 800 m kw. znajduje się w strefach centralnych. Największe projekty w budowie to m.in. Varso Tower (66 300 m kw.), The Bridge (47 000 m kw.) oraz Skyliner II (38 000 m kw.), spośród których pierwszy zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Na rynku biurowym można zaobserwować  napływ firm z Ukrainy, które chcą przenieść swój biznes do Polski. Wśród firm wchodzących do Polski szczególnie poszukiwane są elastyczne przestrzenie biurowe, które dają możliwości dostosowania powierzchni do aktualnej liczby pracowników.

Zgodnie z danymi Savills, na koniec marca 2022 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 12,2% i spadł o 0,5 pp. w ujęciu kwartalnym. W I kw. 2022 r. miesięczne stawki w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy Centrum utrzymały się w przedziale 21-25,5 euro za m kw. miesięcznie, a na Służewcu – największym pozacentralnym obszarze biznesowym stolicy – wyniosły 13-15 euro za m kw. miesięcznie.

„Część najemców zainteresowana lokalizacjami centralnymi, ze względu na malejącą dostępność powierzchni i tym samym ograniczoną możliwość relokacji, a także z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnych w swojej skali wzrostów kosztów aranżacji, może w najbliższym czasie częściej decydować się na przedłużenie obecnych umów najmu. Spadek dostępności powierzchni w ścisłym centrum miasta będzie postępował i w przyszłym roku może przełożyć się na odczuwalny wzrost czynszów, który obecnie dotyczy głownie czynszów bazowych i pozostawia jeszcze pole do negocjacji w zakresie zachęt dla najemców” – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills.

Author