Raty kredytów pójdą w górę w związku z podwyżką stóp procentowych – jak można zaoszczędzić na kredycie hipotecznym?

Pekao przygotowało specjalne warunki cenowe – marżę od 1,89% i prowizję od 0% dla osób, które do końca października złożą wniosek o kredyt mieszkaniowy.

Klienci banku mogą także skorzystać z atrakcyjnej oferty stałego oprocentowania – teraz również z promocyjną prowizją 0%, finansując nawet 90% wartości nieruchomości. To obecnie jedna z najatrakcyjniejszych ofert na rynku.

Rekordowo niskie stopy procentowe w ostatnich latach i bardzo atrakcyjne oprocentowanie kredytów sprawiają, że Polacy chętnie inwestują w nieruchomości. To powoduje, że w tym roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych bije rekordy – w najlepszych miesiącach banki udzielały nawet do 8 mld zł. tych kredytów klientom indywidualnym. Według danych Biura Informacji Kredytowej od stycznia do sierpnia br. banki sprzedały ponad 40% wolumenu  kredytów mieszkaniowych więcej w stosunku do ubiegłego roku. Jest to wynik wyższy także w porównaniu do wcześniejszych lat sprzed pandemii Covid-19. Jednak w ostatnich miesiącach klienci składają w bankach coraz mniej wniosków i w 3 kwartale widoczny jest już spadek sprzedaży kredytów hipotecznych.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 6 października br. o podniesieniu poziomu stóp procentowych (wzrost głównej stopy referencyjnej z 0,1% do 0,5%) sprawi, że wzrosną raty kredytów. Ponadto eksperci prognozują, że może to nie być ostatnie słowo RPP w tym roku odnośnie wysokości stóp procentowych.  

Banki zaczęły oferować kredyty z okresowo stałą stopą procentową, co może uchronić kredytobiorców przed wzrostem wysokości raty przez pewien okres, pozwalając im  przygotować się na taki scenariusz. To rozwiązanie pozwala na łatwiejsze zarządzanie budżetem domowym i planowanie wydatków bez obaw, że w perspektywie kilku miesięcy może wzrosnąć rata kredytu.

- Kredyty z okresowo stałą stopą procentową w Pekao proponujemy już od marca 2020 r. Umożliwiamy również zmianę formuły oprocentowania ze stopy zmiennej na okresowo stałą klientom, którzy posiadają u nas kredyt ze zmienną stopą. Korzystając z tego rozwiązania klienci mają pewność, że oprocentowanie ich kredytów nie zmieni się przez 5 lat. Klienci mogą również przedłużyć czas obowiązywania stałej stopy na kolejne okresy na warunkach uzgodnionych w momencie przedłużania stałej stopy. Teraz zachęcamy do skorzystania z naszej najnowszej oferty promocyjnej, w ramach której stałe oprocentowanie wynosi od 3,94%, a prowizja 0%. Dodatkowo w Pekao nie pobieramy żadnych opłat za przygotowanie czy zawarcie umowy. Wniosek kredytowy można złożyć w dowolnej placówce naszego banku, lub zdalnie przez telefon na infolinii, wysyłając za pośrednictwem bankowości internetowej Pekao24 albo mailem. Nasz doradca skontaktuje się z klientem i uzgodni z nim wszelkie szczegóły, a także pomoże dostosować parametry kredytu do jego indywidualnych potrzeb. Oczywiście złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi kosztami, dlatego warto sprawdzić - szczególnie teraz - jakie możliwości oferujemy w Banku Pekao – mówi Piotr Gołąb, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego w Pekao S.A.

Osoby, które poszukują kredytu hipotecznego na atrakcyjnych warunkach z pewnością zainteresuje październikowa oferta Banku Pekao z marżą już od 1,89% oraz z promocyjną prowizją od 0%. Na prowizję 0% można liczyć niezależnie od wysokości posiadanego wkładu własnego, także przy finansowaniu z kredytu do 90% wartości nieruchomości.

­Wysokość raty potencjalnego kredytu można obliczyć przy pomocy kalkulatora „Szybka rata”, który jest dostępny na stronie internetowej Pekao.

Klienci, którzy nie mają czasu na wizytę w oddziale lub w czasie pandemii obawiają się załatwiania formalności w placówce mogą wybrać zdalny kontakt z doradcą hipotecznym Pekao, który przeprowadzi ich przez cały proces bez konieczności wychodzenia z domu. Wniosek kredytowy oraz wszelkie inne potrzebne dokumenty można przesłać mailowo lub z wykorzystaniem bankowości internetowej Pekao24, a wizyty w placówce ograniczyć do jednej – finalnej, podczas której podpisywana jest umowa.

Oferta specjalna jest ważna do 31 października 2021 r., dlatego już teraz warto złożyć wniosek.

Dla oprocentowania zmiennego:

RRSO 3,70%

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) mieszkaniowego kredytu hipotecznego/ budowlano-hipotecznego wypłaconego jednorazowo wynosi 3,70% i wyliczona została przy założeniach: całkowita kwota kredytu 274 814 zł (bez kredytowanych kosztów), kredyt zaciągnięty na 24 lata, 288 miesięcznych rat do spłaty, wniesiony wkład własny klienta: 27% całkowitego kosztu kredytowanej inwestycji, zmienne oprocentowanie kredytu 3,28% w stosunku rocznym, równa rata kapitałowo-odsetkowa do czasu uprawomocnienia wpisu hipoteki w wysokości 1406,93 zł, a po uprawomocnieniu wpisu hipoteki wysokość raty kapitałowo-odsetkowej ulega obniżeniu i wynosi 1266,71 zł (przy założeniu, że wpis uprawomocni się po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy), całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta wynosi 372 557,13 zł, całkowity koszt kredytu 97 743,13 zł przy uwzględnieniu kosztów, w tym odsetki 85 437,21 zł oraz koszty z tytułu: ubezpieczenia spłaty kredytu 5401,74 zł (za 4 lata), ubezpieczenia nieruchomości (innego prawa) od ognia i innych zdarzeń losowych za 12 miesięcy wg oferty dostępnej w banku 280,22 zł, opłaty miesięcznej za otwarcie i prowadzenie Konta Przekorzystnego 0 zł, opłaty miesięcznej za kartę debetową MasterCard Debit FX wydaną do rachunku 4 zł, opłaty za wydanie karty kredytowej Elastyczna 15 zł z miesięczną opłatą za obsługę karty 3,90 zł, opłaty za kontrolę nieruchomości (innego prawa) 137 zł, podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki 19 zł, opłaty za przygotowanie i zawarcie umowy 0 zł. Po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki zmienne oprocentowanie kredytu zostanie obniżone o 1 punkt procentowy. Kalkulacja dokonana na dzień 1 października 2021 r., na reprezentatywnym przykładzie.
Obowiązkowym zabezpieczeniem mieszkaniowego kredytu hipotecznego/ budowlano-hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości (lub innym prawie) oraz przelew praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości (innego prawa), stanowiącej zabezpieczenie kredytu, w całym okresie kredytowania. Spłata kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową wiąże się z ryzykiem zmiany stopy procentowej, co w przypadku wzrostu stopy procentowej spowoduje wzrost wysokości raty i całkowitej kwoty do zapłaty. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu ww. kredytów po dokonaniu analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Kredytodawcą jest Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna.

Dla oprocentowania stałego:

RRSO 5,67%

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) mieszkaniowego kredytu hipotecznego wypłaconego jednorazowo wynosi 5,67% i wyliczona została przy założeniach: całkowita kwota kredytu 181 457,- zł (bez kredytowanych kosztów), kredyt zaciągnięty na 18 lat, 216 miesięcznych rat do spłaty, wniesiony wkład własny klienta: 37% całkowitego kosztu kredytowanej inwestycji, stałe oprocentowanie kredytu 4,94% w stosunku rocznym, równa rata kapitałowo-odsetkowa do czasu uprawomocnienia wpisu hipoteki w wysokości 1310,98 zł, a po uprawomocnieniu wpisu hipoteki wysokość raty kapitałowo-odsetkowej ulega obniżeniu i wynosi 1213,75 zł (przy założeniu, że wpis uprawomocni się po upływie 4-miesięcy od dnia zawarcia umowy), całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta wynosi 246 844,67 zł, całkowity koszt kredytu 65 387,67 zł przy uwzględnieniu kosztów, w tym odsetki 55 957,14 zł oraz koszty z tytułu: ubezpieczenia spłaty kredytu 3611,30 zł (za 4 lata), ubezpieczenia nieruchomości (innego prawa) od ognia i innych zdarzeń losowych za 12 m-cy wg oferty dostępnej w Banku 187,34 zł, opłaty miesięcznej za otwarcie i prowadzenie Konta Przekorzystnego 0 zł, opłaty miesięcznej za kartę debetową MasterCard Debit FX wydaną do rachunku 4 zł, opłaty za wydanie karty kredytowej Elastycznej 15 zł z miesięczną opłatą za obsługę karty 3,90 zł, opłaty za kontrolę nieruchomości (innego prawa) 137 zł, podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki 19 zł, kredytowanej opłaty za przygotowanie i zawarcie umowy kredytu 2268,21 zł. Po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki stałe oprocentowanie kredytu zostanie obniżone o 1 punkt procentowy. Kalkulacja dokonana na dzień 1 października 2021 r., na reprezentatywnym przykładzie.
Obowiązkowym zabezpieczeniem mieszkaniowego kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości (lub innym prawie) oraz przelew praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości (innego prawa), stanowiącej zabezpieczenie kredytu, w całym okresie kredytowania. Spłata kredytu oprocentowanego stałą stopą procentową niesie ze sobą ryzyko, iż wysokość raty w okresie obowiązywania stałej stopy może być okresowo wyższe, niż gdyby była ona obliczana na podstawie aktualnego wskaźnika, wykorzystanego jako indeks w umowie kredytowej. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu ww. kredytów po dokonaniu analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Kredytodawcą jest Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna.