Wycisnąć z przepisów, ile się da – o finansach w firmie na Forum CFO. Akademia Aeropolis zaprasza na szkolenie do Jasionki

– Szukamy sprawdzonych rozwiązań na niepewne czasy – mówią prelegenci Forum CFO, które 26 kwietnia dla osób zarządzających finansami w przedsiębiorstwach organizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Cash Back Polska. Eksperci to zarządzający firmami, doradcy podatkowi i negocjatorzy. Szkolenie poświęcą takim tematom jak: odzyskiwanie zagranicznego podatku VAT, zmiany przepisów w zakresie upraszczania podatku VAT i możliwości zatrudniania do zdalnej pracy osób na całym świecie. Będzie też o poprawie jakości planowania czasu pracy i skutecznym przywództwie. Udział gratis!  

Otoczenie gospodarcze zmienia się w ostatnich miesiącach jak w kalejdoskopie. Zmiany polityczno-gospodarcze na rynkach międzynarodowych mają wpływ na polski biznes, który musi też zmierzyć się ze zmianami podatkowo-prawnymi i przeorganizować procesy finansowe w firmie. Jak zarządzać zasobami, by koszty nie rosły piramidalnie, a firma zwiększała przewagę nad konkurencją? Na to pytanie chcą odpowiedzieć specjaliści, którzy 26 kwietnia br. przyjeżdżają do Inkubatora Technologicznego w Jasionce na Forum CFO. To pierwsze od dwóch lat spotkanie Akademii Aeropolis w tradycyjnej formule. Po serii szkoleń online, eksperci znów staną przed audytorium w sali konferencyjnej, a w przerwie chętnie podyskutują z uczestnikami przy kawie. Wiedzą w Aeropolis będzie dzielił się pięcioosobowy zespół ekspertów.

Na Forum CFO przybędzie Marcin Piotrowski, od 20 lat prezes Cash Back Polska, firmy specjalizującej się w wielu zagadnieniach dotyczących zagranicznego podatku VAT. Poprowadzi on uczestników przez procedurę odzyskiwania zagranicznego podatku VAT, która może okazać się bardzo skomplikowana. Zawiłości, jakie pojawiają się już w momencie kwalifikacji kosztów, które podlegają zwrotowi z poszczególnych krajów będą omówione od strony praktycznej i prostej niezależnie od wielkości firmy i skali biznesu międzynarodowego.

– Mogłoby się wydawać, że dyrektorom finansowym chodzi wyłącznie o  możliwe do zwrotu pieniądze – mówi Marcin Piotrowski. – W końcu kwoty zwracanego podatku VAT z zagranicy potrafią być liczone nawet w milionach euro w skali roku. Jednak wielu dyrektorów finansowych decyduje się na zwrot zagranicznego podatku VAT, ponieważ chce w pełni wykorzystywać możliwości, jakie dają przepisy podatkowe, w tym dyrektywy Unii Europejskiej. Jednocześnie, co jest warte podkreślenia, wykazują najwyższy poziom dbałości o finanse i porządek podatkowy korporacji, w których pracują. Podczas spotkania w Akademii Aeropolis będziemy mogli zweryfikować, czy istnieje możliwość połączenia wyżej wymienionych elementów ze skuteczną i pozbawioną ryzyka finansowego metodą na zagospodarowanie zagranicznego VAT, niezależnie czy mamy do czynienia ze zwrotem, koniecznością rejestracji czy compliance, czyli stałymi zdarzeniami w środowisku międzynarodowego biznesu.

Kwestie zmian podatku VAT w kraju omówi doradca podatkowy Patrycja Kubiesa. – Idą one osobną od Polskiego Ładu ścieżką, ale cały czas postępują – zwraca uwagę ekspertka. – Mamy już za sobą SLIM VAT 1.0 i 2.0, teraz czas na SLIM VAT 3.0. Projektowane przepisy z jednej strony odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, ale dalej nie rozwiązują kompleksowo problemów z którymi borykają się firmy. Kursy walut, formalności w obrocie międzynarodowym, dokumentowanie stawek VAT oraz stawki sankcyjne to tylko niektóre z planowanych zmian. Podczas spotkania postaramy się omówić, jakie problemy mogą rozwiązać planowane zmiany, a o jakie nadal musimy postulować.

Sprawne zarządzanie finansami wiąże się także ze skutecznym negocjowaniem, a także organizacją pracy całego zespołu – koszty pracy należą przecież do jednej z najistotniejszych pozycji w budżetach. I tych tematów także nie zabraknie na Forum CFO. Wśród prelegentów będzie Witold Rychłowski, od niemal 30 lat zajmujący się zawodowo negocjacjami i mediacjami. – Sprawne i skuteczne negocjowanie nie tylko może przyspieszyć ważne zmiany, radykalnie poprawić wynik działań gospodarczych, ale również może służyć budowaniu i utrzymywaniu odpowiednich relacji. Dotyczy każdego obszaru działalności człowieka, a dynamiczny rozwój technologii ułatwiających komunikację między ludźmi przyniósł również zmiany w negocjacjach – zwraca uwagę Witold Rychłowski.

Kwestie organizacji pracy omówi Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający w firmie konsultingowej Déhora,  wyspecjalizowanej w kompleksowym wsparciu firm produkcyjnych w planowaniu czasu pracy ich pracowników. – Dzięki profesjonalizacji planowania, firmy mogą w krótkim czasie zredukować koszty nadgodzin, przestojów czy absencji chorobowych. W optymalizacji procesów planowania czasu pracy nie chodzi jednak tylko o szukanie oszczędności, ale też o poprawę jakości życia pracowników – zwraca uwagę dyrektor Déhora.
Tę ostatnią kwestię poruszy również Kamila Sanders, kierownik ds. kluczowych klientów w Cash Back Polska. Zdradzi ona przepis na idealne, nowoczesne miejsce pracy, które łączy w sobie nieograniczoną ilość talentów i kultur oraz elastyczność. – Odejście od idei „najpierw zyski” będzie nadal ewoluować i nasilać się, gdyż firmy zdają sobie sprawę, że teraz bardziej niż kiedykolwiek ich sukces zależy od zadowolenia i dobrego samopoczucia pracowników. Zmiany, których doświadczamy na rynku pracy, bez względu na to, czy są mile widziane, czy nie, skłoniły działy HR na całym świecie do ponownego spojrzenia na charakter pracy. Stoimy przed decyzjami, które podejmujemy z trudem w związku z relokacją lub pracę zdalną. Biorąc pod uwagę rosnącą globalną ekspansję, migracje, pracę zdalną, stworzyliśmy platformę Playroll, która ułatwia zatrudnianie i działania międzynarodowych podmiotów w każdym zakątku świata. Dzięki niej firmy nie muszą zwalniać tempa, ale mogą przyciągnąć talenty z dowolnego miejsca za pomocą jednego kliknięcia – podsumowuje Kamila Sanders.

Forum CFO, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane jest dyrektorom finansowym, ale przekazana podczas wydarzenia wiedza będzie przydatna dla wszystkich osób zajmujących się planowaniem budżetów w firmach, dla członków zarządu, a także pracowników działów prawnych i HR. Udział w szkoleniach Akademii Aeropolis jest bezpłatny, wystarczy jedynie zgłosić się poprzez link: https://app.evenea.pl/event/forumcfo

Tam też znajdują się szczegóły dotyczące wydarzenia.