1. Złóż powiadomienie CBC
- Obowiązek dotyczy podmiotów wchodzących w skład grup kapitałowych, które są objęte obowiązkiem złożenia informacji o grupie podmiotów (tzw. raport CBC-R).
- Powiadomienie CBC-P ma na celu przekazanie informacji na temat podmiotu odpowiedzialnego za złożenie w grupie raportu CBC-R. Należy go złożyć w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego grupy kapitałowej.
- W przypadku grup kapitałowych, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2021 r., termin na złożenie powiadomienia CBC-P upłynie 31 marca 2022 r.
- Formularz składany jest wyłącznie w formie elektronicznej. Za niedopełnienie obowiązku jego złożenia lub gdy powiadomienie jest niepełne albo niezgodne z posiadanymi danymi, podatnikowi grozi kara w wysokości do 1 mln PLN.
2. Nie zapomnij o formularzu ORD-U
- Obowiązek złożenia informacji ORD-U dotyczy umów (zawartych w roku podatkowym lub realizowanych w roku podatkowym, a zawartych w latach wcześniejszych) z nierezydentami.
- Informację sporządza się za rok podatkowy i przesyła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, w terminie trzech miesięcy, licząc od zakończenia tego roku podatkowego.
- Od 1 stycznia 2022 r. ORD-U nie składają podmioty, składające formularz TP-R. Uproszczenie to nie dotyczy podatników oraz spółek niebędących osobami prawnymi, które dokonują transakcji z rajami podatkowymi pośrednio lub bezpośrednio.
3. Zaktualizuj analizy porównawcze
- Analizy cen transferowych są obowiązkowym elementem dokumentacji cen transferowych.
- Zachowaj rynkowość transakcji! Analizy cen transferowych należy aktualizować nie rzadziej niż co trzy lata, chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę uzasadnia dokonanie aktualizacji w roku zaistnienia tej zmiany.
4. Sporządź lokalną dokumentację cen transferowych
Pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich informacji wymaganych polskimi przepisami podatkowymi wraz z uwzględnieniem analizy porównawczej.
Lokalną dokumentację cen transferowych sporządza się w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty o 3 miesiące).
5. Złóż TP-R i oświadczenie TP
- Podmioty, które realizują transakcje z podmiotami powiązanymi o wartości przekraczającej ustawowe limity (2 mln PL, 10 mln PLN, 500 tys. PLN, 100 tys. PLN), mają obowiązek ich zaraportowania w formularzu TP-R.
- W formularzu TP-R należy zaraportować, oprócz wartości poszczególnych transakcji, również wynik osiągnięty na danej transakcji wraz z odniesieniem do rynkowego przedziału cen / wskaźników finansowych, które są wynikiem przeprowadzonych analiz porównawczych. Bez aktualnych analiz porównawczych nie jest zatem możliwe poprawne uzupełnienie formularza TP-R.
- Formularz składany jest w formie elektronicznej przez bramkę e-Deklaracje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
- Podmioty objęte obowiązkiem dokumentacyjnym zobowiązane są również do złożenia do organu podatkowego podpisanego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi, jak i transakcji rajowych wraz z potwierdzeniem o rynkowości stosowanych cen.
- Zgodnie z przepisami termin na złożenie TP-R upływa 30 września 2021. Zakładając, iż praktyka z roku 2021 zostanie powtórzona termin ten wydłuży się o 3 miesiące.
W czym możemy pomóc?
- dokumentacja cen transferowych
- weryfikacja obowiązków dokumentacyjnych
- transakcje z rajami podatkowymi
- APA (uprzednie porozumienie cenowe)
- analizy porównawcze
- analiza i ocena modelu biznesowego
- raportowanie TP-R
- kontrole cen transferowych
W MDDP mamy ponad 50-osobowy zespół Cen Transferowych, który świadczy usługi doradcze z zakresu cen transferowych. Wspieramy klientów w uzasadnianiu rynkowego charakteru przeprowadzonych rozliczeń wewnątrzgrupowych.
W zeszłym roku nasz zespół pomógł wszystkim klientom, którzy się do nas zgłosili, w wypełnieniu obowiązków w terminie.