Organiser

British Polish Chamber of Commerce
Email
portal@bpcc.org.pl
MDDP
Osborne Clarke

Location

MDDP
Senatorska 18A, Warsaw, Poland

Weather

Partly cloudy
Partly cloudy
26 °C
Wind: 22 KPH
Humidity: 58 %
Feels like: 27 °C

Date

25 October 2022
Expired!

Time

11:00 - 13:00

Cost

Free

Rozwój rynku PRS, czyli instytucjonalnego najmu mieszkań

Brytyjsko-Polska Izba Handlowa wraz z firmą MDDP i kancelarią Osborne Clarke zapraszają na śniadanie grupy roboczej ds. rynku nieruchomości: „Rozwój rynku PRS, czyli instytucjonalnego najmu mieszkań”

Rynek PRS rozwija się w Polsce coraz silniej. Ma do tego solidne fundamenty z uwagi na strukturalne braki mieszkań dostępnych na wynajem. Jednak jest on w Polsce stosunkowo młody i jak w przypadku wielu nowych zjawisk, praktyka działania i inwestorów, i instytucji wpływających na sposób jego funkcjonowania dopiero się kształtuje. Jak wygląda rynek PRS w Polsce? Z jakimi wyznaniami z perspektywy prawnej mierzy się najem instytucjonalny? Jakie są podatkowe aspekty inwestycji PRS-owych – zarówno na gruncie podatku VAT, gdzie tych wątpliwości jest najwięcej, jak i w innych obszarach?

O tym jak poruszać się w kwestiach podatkowych i prawnych na zyskującym na popularności rynku PRS odpowiemy podczas najbliższego śniadania BPCC.

Prelegentki:

Justyna Bauta-Szostak, Partner, Szef Zespołu Nieruchomości MDDP

Justyna zajmuje się podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkami międzynarodowymi w branży nieruchomości i transakcjach międzynarodowych. Prowadzi projekty dotyczące inwestycji w nieruchomości położone w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. Doradztwo w tym zakresie obejmuje wszelkie etapy działalności – od podjęcia decyzji i wyboru optymalnej formy prawnej dla inwestycji, poprzez bieżące doradztwo związane ze specyfiką branży deweloperskiej, aż po wyjście z inwestycji. Realizuje projekty dotyczące m. in.: sprzedaży udziałów w spółkach będącej właścicielami nieruchomości, przygotowaniu i wprowadzeniu na GPW spółek z branży nieruchomościowej, tworzeniu funduszy inwestycyjnych inwestujących w nieruchomości.

Justyna jest wiodącą ekspertką w Polsce w kategorii General Corporate Tax w rankingu World Tax 2023 wydanym przez International Tax Review oraz zwyciężczynią konkursu Top Woman in Real Estate w kategorii Tax & accounting services 2020. Została wyróżniona jako ekspert w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych według Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazeta Prawna (2020). Jest współautorką książek z zakresu podatków: „Opodatkowanie nieruchomości w działalności gospodarczej. Podatek od nieruchomości. Podatek od przychodów z budynków” oraz „Nieruchomości Sprzedaż Najem Dzierżawa. Skutki w PIT, CIT i VAT”.

Agata Demuth, Partner, Szef Praktyki Nieruchomości Osborne Clarke

Agata kieruje Praktyką Nieruchomości i Infrastruktury w warszawskim biurze Osborne Clarke. Specjalizuje się na doradztwie transakcyjnym zorientowanym na osiągnięcie celów biznesowych klienta. Jest radcą prawnym z ponad 25-letnim doświadczeniem.
Agata specjalizuje się w transakcjach nieruchomościowych na rynku środkowoeuropejskim. Koncentruje się na strukturyzowaniu i negocjowaniu transakcji nieruchomościowych, w tym transakcji nabywania i zbywania, leasingu i leasingu zwrotnego, fuzji i przejęć spółek nieruchomościowych, restrukturyzacji i wspólnych przedsięwzięć. Doradza również w kwestiach związanych z finansowaniem i refinansowaniem, zagospodarowywaniem, komercjalizacją i zarządzaniem nieruchomościami.

Agata wspiera polskie i międzynarodowe podmioty działające na rynku nieruchomości, w tym fundusze inwestycyjne, inwestorów i deweloperów, banki i instytucje finansowe, operatorów i zarządzających aktywami, wynajmujących i najemców działających m.in.
w sektorze biurowym, handlowym, mieszkaniowym, logistycznym i hotelarskim.

Hourly Schedule

Agenda

10:45 - 11:00
Powitalna kawa
11:00 - 11:05
Rynek PRS w Polsce i na świecie
Michael Deminski, główny doradca, BPCC
11:05 - 11:20
Wyzwania rynku PRS
Konrad Płochocki, Wiceprezes, dyrektor generalny PZFD
11:20 - 11:40
Podatkowe i prawne aspekty inwestycji PRS
Justyna Bauta-Szostak, Szef Zespołu Nieruchomości MDDP, Agata Demuth, Szef Praktyki Nieruchomości Osborne Clarke, firm specjalizujących się w zagadnieniach podatkowych i prawnych dla rynku PRS
11:40 - 11:50
PRSowe case study
Alicja Kościesza, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Resi4Rent, pierwszej w Polsce platformy mieszkań na wynajem
11:50 - 13:00
Otwarta dyskusja i poczęstunek
X