Strona wydarzenia

Raport Doing Business in Poland

Od 2003 roku, cyklicznie, Bank Światowy prowadzi pomiar kosztów regulacji gospodarczych w krajach na całym świecie. Podczas badania pod uwagę brane są m.in. czynniki takie jak: łatwość zakładania przedsiębiorstwa, podatki, szybkość uzyskiwania pozwolenia na budowę itp.

Pomimo tego, iż Polska szybko pnie się w górę rankingu, nadal pozostaje w tyle za światowymi liderami. Zazwyczaj raport porównuje jedynie stolice natomiast w tym roku, po raz pierwszy, przy użyciu tych samych metod, Bank Światowy przeprowadził badanie wśród 18 polskich miast, patrząc na cztery z dziesięciu kryteriów stosowanych w rankingu ‘Doing Business’. Polski raport regionalny pokazuje ogromne dysproporcje pomiędzy najlepszymi a najgorszymi wynikami. Przykładowo, podczas gdy zakładanie spółki ‘z o.o.’ w Poznaniu trwa jedynie 9 dni, w Szczecinie trzeba poświęcić temu aż 42 dni.

Wyniki raportu mogą być znakomitym bodźcem oraz wywołać pozytywną konkurencję wśród polskich miast. Idąc za tym, jeżeli wszystkie miasta stosowałyby dobre praktyki, jak te, które są najlepsze w danej kategorii, Polska wskoczyłaby z 32 na 24 miejsce w rankingu ‘Doing Business’.

Podczas spotkania Grupy Roboczej ds. Podatków i Reformy Finansów dokładniej przyjrzymy się wynikom raportu oraz omówimy płynące z niego wnioski . Będzie to szansa dla członków Izby aby dowiedzieć się, które miasta są najbardziej przyjazne rozwojowi biznesu, a co ważniejsze, by omówić możliwości zwiększenia wydajności tych miast, które zajmują końcowe miejsca w rankingu.

Wśród prelegentów będą przedstawiciele: Banku Światowego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych polskich miast.

Spotkanie będzie prowadzone w j. angielskim i jest bezpłatne dla uczesników

Policy Groups
2015-09-22, 10:00 (to wydarzenie już się odbyło)

Miejsce: World Bank, Warsaw Financial Center, ul. Emilii Plater 53, Warszawa
Organizator: British Polish Chamber of Commerce

Relacje z wydarzeń w grupie

Podatkowa ewolucja JPK rozpoczęta

Elektroniczne kontrole podatkowe, to nowa rzeczywistość firm. O tym, jak przygotować się do zmian opowiedzieli eksperci podczas konferencji „Perspektywa rozwoju systemu podatkowego i jego wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce”, poświęconej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu.

Szczegóły relacji...

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli o wyborze planu emerytalnego dla swoich pracowników

29 listopada w Poznaniu, odbyło się kolejne spotkanie BPCC & Aviva Investors poświęcone ustawie o  pracowniczych planach kapitałowych.

Szczegóły relacji...

Dlaczego warto inwestować w charytatywność

Szkolenie  zorganizowane w dniu 27.09. 2016 przez MF Szkolenia "Dlaczego warto inwestować w charytatywność”; okazało się ważnym wydarzeniem dla przybyłych członków BPCC.

Szczegóły relacji...

Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników

Na spotkaniu grupy roboczej BPCC ds. zarządzania kadrami, które odbyło się w Warszawie we wtorek, 25 października 2016 r., eksperci kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds przybliżyli uczestnikom prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników.

Szczegóły relacji...

Odwrócony VAT – konsekwencje dla branży budowlanej

11 kwietnia BPCC w ramach prac grup roboczych ds. podatków i reformy finansów oraz nieruchomości i budownictwa współorganizowała wspólnie z firmą KR Group spotkanie „Odwrócony VAT – konsekwencje dla branży budowlanej”.

Szczegóły relacji...

Śniadanie biznesowe – Jednolity Plik Kontrolny

11-go października 2017 roku odbyło się śniadanie biznesowe poświęcone tematyce Jednolitego Pliku Kontrolnego. Współorganizatorami spotkania była Brytyjsko-Polska Izba Handlowa oraz firmy Grant Thornton i Sage.

Szczegóły relacji...

Pracownicze Plany Kapitałowe z Aviva Investors

Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest najdłużej konsultowaną legislacją obecnej kadencji.

Szczegóły relacji...

Rewolucja w podatkach od 2019 roku – VAT, CIT oraz schematy podatkowe

22 maja 2019 roku w siedzibie BPCC odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. podatków w formule śniadania podatkowego przeprowadzonego przez doradców podatkowych z Accreo.

Szczegóły relacji...