Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Artykuł
Zapowiedzi EBC korzystnie wpływają na atrakcyjność inwestycyjną rynków nieruchomości
Wzrost indeksu to głównie rezultat obniżenia oczekiwań inwestorów związanych z poziomem zwrotów z inwestycji w nieruchomości komercyjne. Stopy zwrotu z obligacji skarbowych spadły w związku z ogłoszeniem Europejskiego Banku Centralnego, że wesprze rynek obligacji skarbowych w państwach, których gospodarki są zagrożone. Co więcej, spadły także premie za ryzyko w przypadku większości klas aktywów (w tym również w przypadku nieruchomości).
W związku z niepewną sytuacją europejskich gospodarek obserwowaliśmy duże fluktuacje na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jednakże ogłoszenie Europejskiego Banku Centralnego, że wesprze rynki obligacji skarbowych zagrożonych gospodarek razem z komentarzem Mario Draghi, Prezesa EBC, że zrobi, co w jego mocy, by uratować strefę euro zostały pozytywnie przyjęte i oprocentowanie obligacji skarbowych spadło. W rezultacie nieruchomości komercyjne są obecnie bardziej atrakcyjne, jako produkt inwestycyjny i stąd wzrost Fair Value Index – mówi Fergus Hicks, Head of European Forecasting, DTZ.
Europejski rynek nieruchomości komercyjnych wygląda obecnie lepiej niż trzy miesiące temu. Najlepiej wycenionymi rynkami są rynki Wielkiej Brytanii i Niemiec, na których możliwe jest osiągnięcie relatywnie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości komercyjne w porównaniu do inwestycji w obligacje skarbowe. Najgorsze wyniki notowane są w krajach, których gospodarki są zagrożone: w Hiszpanii i we Włoszech, gdzie nieruchomości w większości są przecenione. Wyjątkiem jest Irlandia. Rozwój gospodarczy sprawił, że oprocentowanie obligacji skarbowych spadło. Co więcej przewidujemy, że czynsze w Dublinie będą rosły do 2017 roku. W rezultacie dublińskie nieruchomości handlowe, magazynowe i biurowe mieszczą się w kategorii HOT według DTZ Fair Value Index i stanowić mogą atrakcyjne cele inwestycyjne – mówi Matthew Hall, Global Head of Forecasting, DTZ.