Artykuł

O czym warto wiedzieć zlecając wykonanie strony WWW

Streszczenie:Badania pokazują, że wiele firm czy potencjalnych klientów postrzega daną firmę przez pryzmat jej strony internetowej. Co za tym idzie ocenia czy jest liderem w branży czy można jej zaufać czy lepiej wybrać jej konkurencję. W kryzysie zarysował się trend wymiany strony internetowej. Firmy jeszcze bardziej oczekują od agencji przejrzystej strony o znacznie wyższej skuteczności i realizacji celów biznesowych np. zainteresowanie ofertą, sprzedaż czy wpływ na wizerunek. Poniżej opisujemy 7 kluczowych aspektów o których większość firm zlecających stronę nie wie, a które pozwolą na uniknięcie późniejszych nieporozumień lub roszczeń wobec firmy zamawiającej stronę.

Fotografie zakupione na potrzeby strony

Agencje tworzące strony WWW nie mają praw do odsprzedawania zdjęć.

Firmy zlecające stronę często nie wiedzą, jakie prawa obowiązują agencje w odniesieniu do zdjęć, które wykorzystywane są przy projekcie strony WWW. Zdarza się, że agencje pobierają od firm zlecających wykonanie strony dodatkowe opłaty za fotografie, które to kupiły w bazach zdjęć czy tzn. stockach. Innym częstym błędem jest także przekazywanie przez agencję firmie zlecającej wykonanie strony praw majątkowych do zdjęć. Następną niedozwoloną praktyką jest wyrażanie zgody firmie zlecającej wykonanie strony na powielanie/kopiowanie/dysponowanie zdjęciami poza stroną internetową w przypadku, kiedy zdjęcia kupiła agencja. Jest to niewłaściwe postępowanie ponieważ agencja nie może przekazywać praw do dalszego wykorzystywania zdjęć – płatnie czy też bezpłatnie. Regulaminy w serwisach ze zdjęciami tzw. stockach nie pozwalają na przenoszenie licencji na inne podmioty. Można natomiast przenieść prawa majątkowe do całego utworu, jakim jest projekt graficzny strony lub cały serwis, w którym znajdować się będą użyte zdjęcia.

Dodatkowo najwłaściwszym rozwiązaniem jest po prostu umieszczenie w umowie zapisu, że zakup zdjęcia został ujęty w cenie strony. W przypadku gdy firma zlecająca chciałaby by agencja zakupiła dużo drogich zdjęć, by uniknąć zapisów niedozwolonych, można uzgodnić stawkę za usługę, tj. za wyszukanie i dobór odpowiednich fotografii do projektu, a nie za same zdjęcia.

Zakup wykonania strony WWW nie oznacza otrzymania praw majątkowych

Należy też pamiętać, że stworzenie strony WWW związane jest w wieloma regulacjami prawnym wśród których znajdują się m.in. majątkowe prawa autorskie. Powstają one zawsze na rzecz autora. Oznacza to, że agencja, która tworzy stronę powinna umieścić w umowie zapis o przeniesieniu praw majątkowych na określonych polach eksploatacji lub też udzielić licencji do korzystania z serwisu internetowego firmie zlecającej wykonanie serwisu internetowego.

Warto by w umowie było jasno sprecyzowane czy firma po wykonaniu serwisu WWW przez agencję będzie mogła zlecać prace nad nim innym agencjom oraz czy może wykorzystywać elementy graficzne w innych materiałach marketingowych czy też może powielać serwis np. na potrzeby innych otwieranych spółek.

Kolejna ważna kwestia to art. 43. ust. 1. pr. aut., mówiący o tym, że za przeniesienie praw autorskich czy też udzielenie licencji twórcy przysługuje wynagrodzenie. W agencji Migomedia jest to w cenie, ale inne agencje mają różną politykę i czasami słono za to liczą.

Jaki system do edycji treści (CMS) wybrać?

Obecnie standardem jest wdrażanie stron internetowych z systemem do edycji treści - CMS (Content Management System). Jedne agencje oferują system autorski, inne wdrażają system dostępny na rynku tzw. Open Source, a niektóre wdrażają też oba rozwiązania, np. Migomedia przeważnie wdraża i dostosowuje CMS Open Source, ale posiada także autorskie moduły i system CMS do specyficznych rozwiązań i wdrożeń.

Wiele firm nie wie, że wdrożenie systemu Open Source, który jest na licencji, pozwala na przekazanie przez agencję praw autorskich do całego utworu, jakim jest strona internetowa.

Polskie agencje reklamują swój system autorski twierdząc, że jest on bezpieczniejszy niż dostępne na rynku systemy Open Source udostępniane na bezpłatnej licencji. Jest to najczęściej nieprawdą. Nieświadome firmy zlecają wykonanie stron takim agencjom w przeświadczeniu, że wybrały lepsze rozwiązanie. Nic bardziej mylnego. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jeśli agencja interaktywna zatrudnia kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób (wśród nich jest np. kilku lub kilkunastu programistów), to system autorski nie dorówna systemowi Open Source. Systemy Open Source udostępniane są na bezpłatnej licencji i mają otwarty kod (nieszyfrowany), dzięki czemu każdy ma dostęp do kodu źródłowego. To umożliwia udoskonalanie oraz rozwój takich systemów przez setki czy nawet tysiące specjalistów i programistów na całym świecie. Dzięki temu oprogramowanie jest nowoczesne, bezpieczne, stabilne, przetestowane w różnych okolicznościach, bardziej intuicyjne i przyjazne w obsłudze.

W Polsce utarło się przekonanie, że systemy autorskie są bardziej bezpieczne. Gdyby tak było, to strona Białego Domu w USA czy strona Porsche stałaby na takim systemie. Podsumowując, lepiej wybrać agencję, która do strony oferuje system licencjonowany system Open Source, gdyż daje on znacznie większe możliwości edycji treści i jest nowocześniejszy.

Dodatkowo w razie potrzeby firma, która ma stronę opartą o system typu Open Source może zlecić innej agencji rozbudowę takiego systemu. Jeśli strona jest oparta o system autorski, inne agencje nie chcą podjąć się prac z uwagi na niespodziewane błędy i brak dostępnej dokumentacji.

Kolejną istotna sprawą jest fakt, o czym nie wiedzą firmy zlecające wykonanie strony, że ten sam system typu Open Source (np. Drupal, Joomla, Contao czy Typo3, Wordpress) może być lepiej lub gorzej wdrożony w zależności od agencji i programisty. Warto zapamiętać, że możliwość i łatwość edycji własnej strony nie zależą tylko od wyboru CMS, ale od profesjonalnego wdrożenia i konfiguracji systemu. Niestety najczęściej jest tak, że taniej znaczy gorzej, ponieważ porządne wdrożenie i konfiguracja wymagają czasu.

Jak zadbać o przejrzystość strony WWW

Wiele agencji nawet nie proponuje projektowania makiet/układów funkcjonalnych. Po pierwsze dlatego, że nie mają „know how”, a po drugie dlatego, że być może przyjęły strategię konkurowania ceną.

Dlaczego warto zapłacić za wykonanie makiet funkcjonalnych do strony firmowej?

Odpowiem pytaniem na pytanie: kupując dom, zanim go „ubierzemy w kolory” i umeblujemy, czy nie oglądamy najpierw planu mieszkania, czy nie sprawdzamy jego funkcjonalnego ułożenia, czy nie szukamy zalet i wad danego układu i rozmieszczenia pomieszczeń?

Ponadto około 55% użytkowników wskazuje, że najczęstszym problemem na stronie jest odnalezienie informacji. Z kolei inne badania donoszą, że aż 30% wszystkich kliknięć w Internecie to kliknięcie przycisku „wstecz” – to świadczy najczęściej o błędnie zaprojektowanej nawigacji i nazewnictwie.

Wszystkie znane serwisy internetowe, zanim powstały, miały opracowane makiety funkcjonalne, nawigację, architekturę i hierarchię informacji. Odniosły sukces nie tylko dzięki działaniom marketingowym ale przede wszystkim dzięki intuicyjnej nawigacji i odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów.

Firmy zlecają wykonanie nowej strony, gdyż mają nadzieję, że w ten sposób zwiększą sprzedaż, liczbę zapytań ze strony, wzmocnią pozycję rynkową lub poprawią jej wizerunek.

Projektowanie architektury informacji i makiet funkcjonalnych ma na celu podniesienie skuteczności serwisu internetowego, wydłużenie spędzanego czasu na stronie przez użytkownika, a także zwiększenie jego zadowolenia z używania strony poprzez odpowiednio rozplanowane elementy, odpowiednie nazewnictwo, przygotowanie optymalnej nawigacji, uwypuklenie najważniejszych obszarów, aby użytkownicy z łatwością odnajdywali szukane informacje.

Dodatkowo badania dowodzą, że wydłużenie czasu spędzanego na stronie wpływa pozytywnie na większą liczbę zapytań i zleceń.

Aby dowiedzieć się więcej na temat makiet funkcjonalnych warto zapoznać się z artykułem na http://www.migomedia.pl/dlaczego-warto-przygotowywac-makiety-serwisow-internetowych

Dlaczego warto zainwestować więcej

Dlaczego McDonalds czy Coca-Cola inwestują ogromne pieniądze w marketing? Odpowiedź jest prosta. To on tworzy wizerunek i siłę marki. Tak samo jest ze stroną internetową. Strona internetowa jest elementem marketingu i robi się ją raz na kilka lat. Nawet droga strona internetowa jest stosunkowo tanią inwestycją, dlatego warto zainwestować w lepszą stronę (często droższą), niż wybrać tańsze rozwiązanie mogące zaszkodzić czyli wpłynąć na mniejszą liczbę zapytań lub tworzyć gorszy wizerunek.

Wyższa cena wykonania strony internetowej często oznacza oszczędności i większy zwrot z inwestycji. Dobra agencja jest w stanie znacznie zwiększyć konwersję na stronie - np. czas spędzony na stronie, zdobywanie danych kontaktowych potencjalnych klientów (leadów) , liczbę zapytań, sprzedaż.

Dzięki odpowiedniemu doświadczeniu, optymalnemu rozmieszczeniu elementów na stronie, zwróceniu uwagi użytkownika za pomocą grafiki na elementy istotne, agencja może nie tylko poprawić wizerunek firmy na rynku, ale przede zrealizować cele biznesowe firmy.

Responsive design – strona na urządzenia mobilne

Bardzo ważny trend, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę to rozwój rynku urządzeń mobilnych. W ostatnich dwóch latach ruch związany z wyszukiwaniem informacji za pomocą telefonów komórkowych wzrósł aż pięciokrotnie.

Według szacunków obecnie około 33% osób posiadających smartfony zamawiało produkty podczas rozmowy telefonicznej, 30% z nich szukało informacji o cenie produktu przez telefon, a 10% robiło zakupy online za pośrednictwem telefonu.

Z powyższych powodów projektowanie responsywne (Responsive Web Desing) zyskuje na znaczeniu szczególnie w tym roku. Lawinowo rośnie świadomość użytkowników, a tym samym chęć posiadania smartphona.

Zaprojektowanie i wdrożenie responsywnej strony internetowej polega na przygotowaniu kilku dodatkowych układów/widoków serwisu internetowego na różne wymiary ekranów (najczęściej mniejsze od stacjonarnych).

Najprościej mówiąc responsywna witryna internetowa automatycznie zmienia rozmiar i układ, a jej zawartość zostaje dostosowana do rozmiaru ekranu urządzenia – tj. tabletu, telefonu komórkowego czy też komputera, na którym jest wyświetlana.

Warto tutaj zaznaczyć, że na etapie projektowania to właściciel strony może zdecydować, które treści zostaną wyróżnione w przypadku korzystania z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego.

Posiadanie takiej wersji strony, może przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą i wzrost sprzedaży.

Gwarancja na serwis internetowy

Należy pamiętać, że każdej firmie zlecającej wykonanie strony internetowej domyślnie przysługuje roczna gwarancja jakości na wykonany serwis WWW, gdyż wynika to z Kodeksu Cywilnego.

Nawet jeśli w umowie na wykonanie serwisu internetowego nie ma słowa o gwarancji (gwarancji jakości), firmie zamawiającej stronę internetową przysługuje prawo do żądania naprawy ewentualnych usterek i wad w ciągu roku od nabycia utworu.

Czas trwania gwarancji można określić dowolnie w zawieranej umowie. Migomedia oferuje swoim klientom nawet 3-letnią gwarancję.

Warto zapoznać się z artykułami dotyczącymi gwarancji jakości i wad w Kodeksie Cywilnym (art. 577-582 oraz art. 637-638 kc). Podstawową zasadą jest dostarczenie utworu np. serwisu internetowego bez wad.

Obecnie z uwagi na spowolnienie gospodarcze, firmy kładą szczególny nacisk na efekty i skuteczność działań marketingowych, przekładających się na zwiększenie sprzedaży oraz postrzeganie firmy jako lidera w branży. Powyższa wiedza pozwoli zadbać o istotne detale prawne i zwrócić uwagę, na rzeczy istotne. Wybór agencji ma ogromny wpływ na zadowolenie z nowego serwisu internetowego i na realizację celów biznesowych.

Autor: Małgorzata Bednarek, dyrektor ds. strategii sprzedażowych w agencji interaktywnej Migomedia Data publikacji: 2014-05-13 Ilość stron: 1 Cena: 0