Artykuł

Dlaczego polscy przedsiębiorcy wybierają UK?

Streszczenie:

Zakładanie własnej firmy czy rozpoczynanie samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest niestety jeszcze dużo prostsze niż w Polsce. W ciągu dziesięciu lat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i od momentu kiedy Wielka Brytania otworzyła rynek Pracy dla Polaków diametralnie zwiększyła się liczba polskich przedsiębiorców. Według Centre of Entrepneurs ponad 22 000 polaków założyło około 23 000 firm w Zjednoczonym Królestwie i ta liczba dynamicznie wzrasta.

Silna pozycja polskich przedsiębiorców na pewno ułatwia dostęp do brytyjskiego rynku polskim eksporterom. Dlatego tez w ciągu następnych dziesięciu lat spodziewać się możemy silnego wzrostu firm założonych przez polaków w Wielkiej Brytanii.


Dlaczego Polacy chcą rejestrować firmy w Wielkiej Brytanii?. Czym UK przyciąga polskich przedsiębiorców  tych działających w Polsce i tych już mieszkających na miejscu?
Przyczyn jest naprawdę wiele, spróbujmy jednak odpowiedzieć na te zagadnienie w najprostszy możliwy sposób czyli spróbować opisać niektóre różnice w obu krajach.
Brytyjski system gospodarczy jest bardziej „przyjazny” przedsiębiorcy niż system polski. Chodzi zarówno o zawiłość i niejednoznaczność polskich przepisów, ale też i przede wszystkim też, o represywne traktowanie przedsiębiorców przez urzędy. Rejestracja i same Prowadzenie firmy w Anglii jest proste i nie wiąże się ani z wielkimi kosztami ani z bieganiem po urzędach…


Do rejestracji spółki w UK wymagana jest tylko jedna osoba - musi ona jedynie pełnić jednocześnie funkcje Dyrektora oraz Udziałowca.
Nie ma wymogu, co do minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, jednak przynajmniej jeden udział musi być  „przyznany”. Z reguły od momentu otrzymania kompletu dokumentów spółka zostaje zarejestrowana w ciągu kilku godzin, a maksymalnie dwóch dni roboczych. Cala ta rejestracja może odbyć się Online co naprawdę przyspiesza proces. Niestety Polska „przegrywa” tutaj dość solidnie gdyż Rejestracja spółki z o.o. trwa w Polsce średnio kilka tygodni..


Spraw samozatrudnienia na wyspach czyli Przedsiębiorca Indywidualny jest jeszcze prostsza a sama rejestracja nie kosztuje nic. Wystarczy wypełnić bardzo prosty formularz, podpisać i wysłać do urzędu podatkowego, można to zrobić bezpłatnie nawet do trzech miesięcy po rozpoczęciu działalności co pozwala „sprawdzić” czy nasz pomysł na biznes jest tym trafionym.


W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, czyli niecałe 600 funtów. Po raz ostatni podniesiono ją w 2009 roku dokładnie o 2 zł. W Zjednoczonym Królestwie kwota wolna od podatku wynosi dokładnie  10.600 GBP a ma on wzrosnąć do 11.000 GBP w roku 2016. To około 18 razy więcej niż w Polsce.
Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii płaci się raz do roku. I pierwszy taki podatek spółka zapłaci do 9 miesięcy od zakończenia swojego pierwszego roku podatkowego; w praktyce oznacza to, że będzie mogła obracać tymi pieniędzmi nawet przez 21 miesięcy. W Polsce podatek płaci się od początku działalności co miesiąc. To tylko niektóre z przykładów a mogę potwierdzić, ze jest ich niestety o wiele więcej..


Nie jest tajemnicą, że Polska jest krajem pięknym i pod wieloma względami lepszym do życia niż Wielka Brytania (na przykład ceny domów/mieszkań czyli posiadania własnego lokum), ale wciąż niestety mniej przyjaznym dla osób przedsiębiorczych. Wydaje się, ze władze Zjednoczonego Królestwa mają świadomość, że to właśnie  małe i średnie firmy w największym stopniu wpływają na rozwój gospodarczy, dlatego zamiast komplikować i kontrolować, robią wszystko, aby  promować biznes i przedsiębiorczość. Przedsiębiorców traktują bardziej jako partnerów, a nie jak instytucje, którym nie można ufać.

 

Słowa kluczowe: Simpkins, przedsiębiorstwa, podatki

Autor: Bartosz Maj- Litigation Executive, Simpkins & Co Solicitors Cena: Zawartość jest bezpłatna