Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Ustrukturyzowane e-faktury i Krajowy System e-Faktur już od października?
Skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni, zwolnienie z obowiązku przesyłania JPK_FA na żądanie organów podatkowych oraz brak konieczności wystawiania duplikatów faktur – to tylko kilka przywilejów, z których będą mogli skorzystać podatnicy wystawiający ustrukturyzowane e-faktury. Wejście w życie przepisów wprowadzających nowy rodzaj dokumentów sprzedażowych oraz tworzących Krajowy System e-Faktur planowane jest na październik 2021 r.
SLIM VAT, czyli podatek VAT po nowemu
Początek roku to okres obfitujący w większe lub mniejsze zmiany w prawie podatkowym. Bieżący rok przyniósł kilka nowości również w zakresie podatku VAT. Wspomniane zmiany zostały wprowadzone jako tzw. pakiet SLIM VAT. Co dokładnie zawiera ten pakiet i z jakimi zmianami muszą oswoić się podatnicy VAT w tym roku?
Karty paliwowe a VAT – interpretacja ogólna MF
Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, która miała rozwiązać wątpliwości w zakresie rozliczeń na gruncie VAT sprzedaży paliw (i nie tylko) w oparciu o karty paliwowe – w zależności od okoliczności transakcji możemy mieć bowiem do czynienia albo z dostawą towarów, albo ze świadczeniem usług. Co istotne, zastosowanie się przez podatnika do interpretacji ogólnej umożliwi ochronę jego rozliczeń podatkowych.
Nowe zasady rozliczania faktur korygujących in minus – zmiany podatkowe 2021
Od początku 2021 roku wystawca faktury korygującej in minus, by pomniejszyć VAT należny, nie musi już posiadać potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie wymaga od podatników żadnego dowodu, że taka korekta zobowiązania podatkowego mu przysługuje.
Spółki komandytowe w 2021 roku – nowe zasady opodatkowania
Spółki komandytowe były dotychczas bardzo popularną formą funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce (z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2019 roku była to trzecia z najczęściej wybieraną formę prawną). Podmioty te w 2021 roku spotkała jednak niemała rewolucja – dołączyły one do grona podatników CIT. Co to oznacza dla tych podmiotów? Czy możemy spodziewać się, że zmiany te doprowadzą do znacznego spadku zainteresowania tą formą prawną przedsiębiorstwa?
Blockchain – rewolucja w sektorze finansowym?
Czy technologia blockchain zrewolucjonizuje branżę finansową? Według prognoz do 2025 roku wartość światowego rynku blockchain ma przekroczyć 21 mld USD, a 10% globalnego PKB może być przechowywane w łańcuchu bloków. Na wykorzystanie tej technologii decyduje się coraz więcej gałęzi gospodarki, m.in. sektor finansowy. Polskie banki już pracują nad kolejnymi wdrożeniami.
Podatkowe aspekty handlu towarami pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie
Choć formalnie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 r., dzięki okresowy przejściowemu, dla przedsiębiorców i konsumentów Brexit zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2021r., kiedy Wielka Brytania ostatecznie opuściła jednolity rynek europejski i unię celną.
Spełniaj niezbędne wymagania – nie daj się Brexitowi
BREXIT ZA NAMI – CZY WIESZ, CO SIĘ ZMIENIŁO?
Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Brexit to wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy. Czy wiesz, jak poradzić sobie ze zmianami utrudniającymi swobodny przepływ towarów, które obowiązują od początku 2021 r.?
1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosuje wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Ważne jest, aby zapanować nad konsekwencjami tej zmiany i minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczaniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.
Zapanuj nad niepewnością – nie daj się Brexitowi
Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Jaki wpływ na swobodny przepływ artykułów może mieć Brexit – wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosuje wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Ważne jest, aby zapanować nad konsekwencjami tej zmiany i minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.
Ochrona majątku przedsiębiorcy w kryzysie – uproszone postępowanie restrukturyzacyjne
Kwestia możliwości ochrony majątku przedsiębiorcy, a co za tym idzie możliwości efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z przedłużającym się stanem pandemii zyskuje na aktualności.