2021-02-19

Ustrukturyzowane e-faktury i Krajowy System e-Faktur już od października?

Skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni, zwolnienie z obowiązku przesyłania JPK_FA na żądanie organów podatkowych oraz brak konieczności wystawiania duplikatów faktur – to tylko kilka przywilejów, z których będą mogli skorzystać podatnicy wystawiający ustrukturyzowane e-faktury. Wejście w życie przepisów wprowadzających nowy rodzaj dokumentów sprzedażowych oraz tworzących Krajowy System e-Faktur planowane jest na październik 2021 r.

Autor: Business Care

Typ: Artykuły
2021-02-19

SLIM VAT, czyli podatek VAT po nowemu

Początek roku to okres obfitujący w większe lub mniejsze zmiany w prawie podatkowym. Bieżący rok przyniósł kilka nowości również w zakresie podatku VAT. Wspomniane zmiany zostały wprowadzone jako tzw. pakiet SLIM VAT. Co dokładnie zawiera ten pakiet i z jakimi zmianami muszą oswoić się podatnicy VAT w tym roku?

Autor: Business Care

Typ: Artykuły
2021-02-19

Karty paliwowe a VAT – interpretacja ogólna MF

Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, która miała rozwiązać wątpliwości w zakresie rozliczeń na gruncie VAT sprzedaży paliw (i nie tylko) w oparciu o karty paliwowe – w zależności od okoliczności transakcji możemy mieć bowiem do czynienia albo z dostawą towarów, albo ze świadczeniem usług.  Co istotne, zastosowanie się przez podatnika do interpretacji ogólnej umożliwi ochronę jego rozliczeń podatkowych.

Autor: Business Care

Typ: Artykuły
2021-02-19

Nowe zasady rozliczania faktur korygujących in minus – zmiany podatkowe 2021

Od początku 2021 roku wystawca faktury korygującej in minus, by pomniejszyć VAT należny, nie musi już posiadać potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie wymaga od podatników żadnego dowodu, że taka korekta zobowiązania podatkowego mu przysługuje.

Autor: Business Care

Typ: Artykuły
2021-02-19

Spółki komandytowe w 2021 roku – nowe zasady opodatkowania

Spółki komandytowe były dotychczas bardzo popularną formą funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce (z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2019 roku była to trzecia z najczęściej wybieraną formę prawną). Podmioty te w 2021 roku spotkała jednak niemała rewolucja – dołączyły one do grona podatników CIT. Co to oznacza dla tych podmiotów? Czy możemy spodziewać się, że zmiany te doprowadzą do znacznego spadku zainteresowania tą formą prawną przedsiębiorstwa?

Autor: Business Care

Typ: Artykuły
2021-02-17

Blockchain – rewolucja w sektorze finansowym?

Czy technologia blockchain zrewolucjonizuje branżę finansową? Według prognoz do 2025 roku wartość światowego rynku blockchain ma przekroczyć 21 mld USD, a 10% globalnego PKB może być przechowywane w łańcuchu bloków. Na wykorzystanie tej technologii decyduje się coraz więcej gałęzi gospodarki, m.in. sektor finansowy. Polskie banki już pracują nad kolejnymi wdrożeniami.

Autor: Kochański & Partners

Typ: Artykuły
2021-02-15

Podatkowe aspekty handlu towarami pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie

Choć formalnie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 r., dzięki okresowy przejściowemu,  dla przedsiębiorców i konsumentów Brexit zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2021r., kiedy Wielka Brytania ostatecznie opuściła jednolity rynek europejski i unię celną.

Autor: Katarzyna Adamowicz, dyrektor ds. podatkowych, KR Group

Typ: Artykuły
2021-01-20

Spełniaj niezbędne wymagania – nie daj się Brexitowi

BREXIT ZA NAMI – CZY WIESZ, CO SIĘ ZMIENIŁO?  
Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Brexit to wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy. Czy wiesz, jak poradzić sobie ze zmianami utrudniającymi swobodny przepływ towarów, które obowiązują od początku 2021 r.?
1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosuje wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Ważne jest, aby zapanować nad konsekwencjami tej zmiany i minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczaniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.

Autor: SGS Polska Sp. z o.o.

Typ: Artykuły
2021-01-20

Zapanuj nad niepewnością – nie daj się Brexitowi

Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Jaki wpływ na swobodny przepływ artykułów może mieć Brexit – wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosuje wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Ważne jest, aby zapanować nad konsekwencjami tej zmiany i minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.

Autor: SGS Polska Sp. z o.o.

Typ: Artykuły
2021-01-05

Ochrona majątku przedsiębiorcy w kryzysie – uproszone postępowanie restrukturyzacyjne

Kwestia możliwości ochrony majątku przedsiębiorcy, a co za tym idzie możliwości efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z przedłużającym się stanem pandemii zyskuje na aktualności.

Autor: Kancelaria Prawna KSAB

Typ: Artykuły