Wydarzenie w przeszłości

Robert Burns Night wraca po latach do krakowskiego kalendarza wydarzeń BPCC

Wydarzenia ku czci szkockiego poety Roberta Burns`s odbywają się w wielu miejscach na świecie i są organizowane głównie przez Brytyjskie Izby Handlowe działające w wielu krajach.

Krakowska noc poświęcona życiu i twórczości poety urodzonego w 1579 roku miała miejsce dokładnie w dzień jego urodzin czyli 25 stycznia. Zorganizowana w formie networkingowego koktajlu noworocznego była doskonałym pretekstem do towarzyskiego spotkania firm działających na terenie polski południowej i należących do BPCC i zacieśnienia kontaktów przy dobrej whisky i rytmach szkockiej muzyki. Wśród gości znalazło się wielu Brytyjczyków i Szkotów w tradycyjnych szkockich kiltach.

Koktajl odbył się w krakowskim Hotelu RadissonBLU. Otwarcia wieczoru dokonał Paweł Siwecki, CEO w BPCC przywołując dobre tradycje wieczorów szkockich w Krakowie, które odbywały się już w latach 90-tych pod auspicjami BPCC i przedstawił następnie Pana Martyna O`Reilly, mistrza ceremonii i ambasadora szkockich whisky. Kazimierz Karasiński, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii w Krakowie przywołał wspomnienia pierwszych szkockich wieczorów i kilka związanych z nimi anegdot. Urszula Kwaśniewska, Dyrektor Regionalny BPCC w Krakowie wskazała na ważny element współpracy pomiędzy Krakowem i Szkocją: Kraków i Edynburg to miasta partnerskie. Kilka miesięcy temu Kraków otrzymał specjalnie zaprojektowany szkocki tartan podczas Festiwalu Kultury Szkockiej w Krakowie. Specjalnie na nasz wieczór otrzymaliśmy list skierowany do gości wieczoru, który przysłał Frank Ross, Lord Provost of Edinburgh i który został odczytany przez Urszulę Kwaśniewską. Brytyjsko Polska Izba Handlowa oraz Izba Handlowa Edynburga podpisały specjalne porozumienie o współpracy co daje znakomite możliwości dla firm z południa Polski do pozyskania cennych kontaktów handlowych w Szkocji.

Urszula Kwaśniewska podziękowała także partnerom wydarzenia dziękując za udzielone wsparcie i zaangażowanie. Wieczór odbył się dzięki uprzejmości firmy doradczej Grant Thornton oraz firmy rekrutacyjnej MACRO WORK. Specjalnym partnerem wieczoru została firma DIAGEO Business Club, która zapewniła whisky i wysokogatunkowe koktajle. Obecni na wydarzeniu Pan Michał Szwaja i Pan Paweł Lipnicki oraz ambasadorowie firmy przez cały wieczór służyli profesjonalną obsługą i informacją na temat alkoholi i metod ich serwowania.

Po części oficjalnej Iain Leyden, przedstawiciel społeczności szkockiej w Polsce, rozpoczął rytuał związany z Odą do Haggisa – poematem jaki Robert Burns napisał do tej szkockiej strawy. W późniejszej części wieczoru również goście otrzymali teksty z poezją Burnsa, zarówno w angielskiej jak i polskiej wersji językowej. Po zakosztowaniu zakąsek i alkoholi był czas na loterię wizytówkową. O wylosowanie szczęśliwców, którzy będą mogli cieszyć się nagrodami poprosiliśmy Panią Lidię Wiszniewską, Dyrektora hotelu RadissonBLU. Nagrody ufundowane zostały przez firmy Hotel RadissonBLU, Kraków Airport, Dwór Sieraków, DIAGEO Business Club oraz Urząd Miasta Edynburga.

Goście znakomicie się bawili by ostatecznie zakończyć wieczór tradycyjną pieśnią szkocką i wspólnym tańcem. Kolejna Noc Szkocka w Krakowie już w styczniu za rok!

Sponsorzy:

Keywords Robert Burns Night
Networking
2018-01-25, 18:00

Miejsce:
Organizator: British Polish Chamber of Commerce