Wydarzenie w przeszłości

Relacja ze spotkania biznesowego w Aberdeen

Po raz czwarty w tym roku seminarium biznesowe dla polskich przedsiębiorców odbyło się w Aberdeen w dniu 5 czerwca, dzień po obchodach 25-lecia obalenia komunizmu w Polsce.

Mixer biznesowy był szansą dla lokalnych szkockich firm, aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości eksportowych do Polski oraz poznać aktywnych polskich przedsiębiorców z rejonu Aberdeenshire.

Po oficjalnym przywitaniu gości przez Michaela Dembińskigo z BPCC i założyciela PBlink, Bartłomieja Kowalczyka, Fiona Gammie z Enterprise North East Trust i Business Gateway omówiła szeroki zakres wsparcia oferowanego dla przesiębiorców oraz start-upów. Robert Brechin z Banku Santander omówił szczegółowo na co zwracają banki podczas ubiegania się o kredyt na rozwój działalności gospodarczej oraz jak zmieniła się polityka banków po kryzysie finansowym.

Michael Dembiński przedstawił działalność BPCC Trade Team oraz na jaką pomoc mogą liczyć brytyjskie firmy zainteresowane polskim rynkiem. Michael wspomniał o rosnącej przepaści w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a Polską oraz możliwościach eksportowych w różnych gałęziach gospodarki.

Podczas seminarium zaprezentowały sie trzy firm podczas sesji case studies. Krzysztof Kieryś z BC Printing opowiedział o historii swojej firmy zajmującej sie doradztwem marketingowym oraz drukiem. Firma założona w 2007 roku i prowadzona w wynajmowanym pokoju obecnie obsługuje duże firmy, także z sektora publicznego. BC Printing oferuje m.in. druk ulotek, plakatów wizytówek, kalendarzy, oklein na samochody i sklepy, szyldy, itd.

Aleksandra Główczyk repreznetuajca Auto Spa Mobile z Dundee opowiedziała o swojej działalności zajmującej sie ekologicznym i mobilnym czyszczeniem aut używając pary pod ciśnieniem. Firma planuje rozwijać działalność poprzez model franczyzy.

Piotr Wojtalewski z Polish Cleaning Service opowiedział o początkach firmy którą owtorzył ze wspólnikiem Mariuszem. Właściciel mieszkania, ktore Piotr wraz z przyszłym wspólnikiem wynajmowali, był tak zadowolony z czystości jaka panowała w mieszkaniu, że zaproponował swoim lokatorom, aby sprzątali inne mieszkania. Od tego czasu firma rozwinęła się oferując usługi sprzątania biur, fabryk oraz mieszkań w bardzo wysokim standardzie.

Po części formalnej odbył się networking biznesowy, gdzie wszyscy uczestnicy mogli przedstawić siebie i swoje firmy. Nastepnie uczestnicy mieli wystarczająco czasu na wymianę wizytówek oraz nieformalne rozmowy jeden na jeden przy poczęstunku oraz lampce wina.

Partnerem eventu był MoneyGram. Firmy, które wsparły inicjatywę to Santander oraz BC Printing.