Wydarzenie w przeszłości

Relacja z seminarium w Leeds - 20 listopada

Ostatnie seminarium zorganizowane przez PBlink i BPCC dla polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii odbyło się w Leeds Town Hall w dniu 20 listopada 2013. W spotkaniu uczestniczyło niespełna 50 osób prowadzących własne firmy lub zamierzające je otworzyć w najbliższym czasie. Wydarzenie uznano za ogromny sukces zarówno jeśli chodzi o wartość merytoryczną, jak też praktyczną - inspirujące studia przypadków oraz networking.

Polski Konsul w Manchester, Pan Łukasz Lutostański, oficjalnie otworzył wydarzenie. Wspomniał, iż Konsulat został otwarty stosunkowo niedawno, aby wspierać obywateli polskich mieszkających w północno-zachodniej Anglii i Yorkshire. Konsul powiedział: "według naszych szacunków 47,000 Polaków mieszka w tym rejonie Wielkiej Brytanii, z których 3,000 prowadzi własne firmy". Bartek Kowalczyk przedstawił formy wsparcia dla polskiego biznesu w Wielkiej Brytanii wykorzystując portal B2B Polish Business Link

Darren Shaw z BiY przedstawił istotne elemnty w budowaniu strategii rozwoju biznesu dla małych firm. Jego głównym przesłaniem było to, aby każdy przedsiębiorca mógł wygenerować trochę czasu w tygodniu pracy nie tylko pracując w swojej firmie, ale także poświęcić chwilę nad pracą nad swoim biznesem. Darren powiedział: "poświęć jeden poranek w tygodniu, aby przemyśleć jak wygląda sytuacja w firmie, jaki masz cel do osiągniecia w tym tygodniu, jakie są problemy i jaki jest ich priorytet”. Dodał także, że otoczenie biznesowe zmienia się co 12-18 miesięcy, zatem firmy, które nie mają określonej strategii zarządzania zmianą prędzej czy później zniknął z rynku.

Claire Turner i Jane Tindall, partnerzy w Winburn Glass Norfolk, przedstawiły prezentację na temat form prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii oraz podatku VAT . Pomimo złożonego charakteru tematu, eksperci dostarczyli kluczowych informacji na temat ważnych dla każdego przedsiębiorstwa kwestii rozliczania z brytyjskim fiskusem. Przedsiębiorcy m.in. dowiedzieli się, na jakim etapie rozwoju firmy warto zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kiedy należy zarejestrować się jako płatnik VAT.

Trzy polskie firmy uczestniczyły w drugiej części wydarzenia – sesji case studies. Confidalia Events z Leeds, BC Printing z Glasgow i Cukiernia Liverpool. Confidalia Events jest prowadzona przez Ewę Jasińską i Elizę Jankowską. Firma w ciągu ostatnich dwóch lat zorganizowała 25 eventów od 10 do nawet 500 osób za granicą oraz w Wielkiej Brytanii . Krzysztof Kieryś prowadzi drukarnię w Glasgow, która specjalizuje się w produkcji niestandardowych szyldów dla sklepów, reklamy na samochodach dostawczych i autobusach, a także ulotek, broszur i plakatów. Łukasz Grzymski dał wspaniałą lekcję dla tych, którzy rozpoczynają swoje pierwsze kroki w biznesie. Opowiedział swoje doświadczenia na temat poszukiwania środków finansowych, zarządzanie personelem, zarządzaniem wzrostem ilości Klientów w firmie oraz sposobach na budowanie relacji gość-klient.

Podsumowanie seminarium dokonała Victoria Berry z firmy TurnerLaw, która powiedziała m.in., że polska część działalności firmy wykazała w ostatnim roku 30-procentowy wzrost, dzięki dedykowanemu zespołowi polskich konsultantów.

Kolejną częścią wieczoru była sesja networkingowa, gdzie każdy uczestnik miał 30 sekund na przedstawienie siebie oraz swojego biznesu. Przy kieliszku wina każdy miał wystarczająco czasu do wymiany wizytówek i poznania innych przedsiębiorców.

Reakcja uczestników na wydarzenie była bardzo pozytywna. Pieć prezentacji dokonanych podczas wieczoru w Leeds zostało parokrotnie uznanych jako najlepsze podczas wszystkich seminariów dotychczas zorganizowanych przez Pblink oraz BPCC w Wielkiej Brytanii

Impreza była możliwa dzięki wsparciu partnerów MoneyGram , TurnerLaw i BC Printing. Kolejna impreza z tej serii ma miejsce w Glasgow w środę 11 grudnia.