Wydarzenie w przeszłości

Relacja z drugiego Kongresu Polskich Przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii

Drugi Kongres Polskich Przedsiębiorców w Zjednoczonym Królestwie odbył się 16 października w siedzibie NatWest w londyńskim City.

 

 

Uczestnicy uznali to prestiżowe wydarzenie za ogromny sukces, nie tylko ze względu na ilość przekazanej wiedzy biznesowej, ale również skuteczny networking przewidziany w programie Kongresu. Delegaci przybyli z całej Wielkiej Brytanii jak również z Polski. Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy zgromadzili się na Kongresie, by pozyska wiedzę, podzieli się swoimi doświadczeniami i wymienili wizytówkami.


Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu były innowacje. Cały dzień został podzielony na: sesję motywacyjną, klinikę biznesową dotyczącą konkretnych zagadnień związanych z prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii, panel dyskusyjny skupiający się na innowacyjnych przedsiębiorstwach z Polski i na różnicach kulturowych pomiędzy prowadzeniem firmy w obu krajach. 


Kongres został oficjalnie otwarty przez Jego Ekscelencję Witolda Sobkowa, Ambasadora RP w Londynie, Michaela Dembinskiego, głównego doradcę Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Bartłomieja Kowalczyka, który jest motorem serii seminariów biznesowych i portalu Pblink.co.uk. Ian Spero, twórca Creative Skills For Life oraz Doradca Strategiczny Innovate UK, przedstawił rolę Innovate UK jako źródła grantów dla innowacyjnych przedsiębiorstw, które określił jako “darmowe pieniądze”, o czym niewielu polskich przedsiębiorców działających na terenie Zjednoczonego Królestwa słyszało. Veronica Heaven, właścicielka i założycielka spółki The Heaven Company London Ltd, przekonująco mówiła o tym, jak zrównoważony rozwój powinien stać się głównym priorytetem przedsiębiorstw. Pracując z brytyjskimi firmami, które obecnie są prowadzone przez czwarte lub piąte pokolenie rodziny założyciela, Veronica podkreśliła znaczenie długofalowej perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, które uznaje społeczeństwo i środowisko za najważniejsze kwestie. Marcin Żaba z platformy crowdfundingu Syndicate Room wyjaśnił, że poprzez crowdfunding przedsiębiorcy mogą finansować swoje innowacyjne pomysły. Powiedział, że istnieją trzy modele finansowania: udziałowe, pożyczkowe i charytatywne. Uczestnicy Kongresu mieli sposobność do indywidualnego spotkania się z prelegentami podczas 45-minutowej przerwy na kawę i networking.


Po przerwie Klinika Biznesowa skupiła się na codziennych aspektach przedsiębiorczości. Neil Butler z Rejestru Przedsiębiorstw Companies House wyjaśnił w jaki sposób ta instytucja funkcjonuje, jak przedsiębiorcy mogą zakładać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Wielkiej Brytanii, przedstawił zadania i obowiązki zarządu firmy oraz dostępność w Companies House informacji, które mogą być pomocne dla przedsiębiorców w ocenianiu wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych. Bartosz Maj z Simpkins & Co. Solicitors mówił o zmianach emerytalnych dla pracowników i o tym w jaki sposób automatyczna rejestracja wpłynie na każdego pracodawcę w Zjednoczonym Królestwie, niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa. Bartosz wyjaśnił kroki, jakie pracodawcy powinni już teraz podejmować, by przygotować się na wprowadzenie automatycznej rejestracji w 2017 roku. Peter Lorenz z UKTI podkreślił korzyści jakie Wielka Brytania ma do zaoferowania dla przedsiębiorców z całego świata. Jest to kraj docelowy dla inwestycji zagranicznych ze swobodą do prowadzenia działalności (ósmy najlepszy pod tym względem kraj na świecie i najlepszy w UE), co sprawia, że Zjednoczone Królestwo jest idealną odskocznią do globalnej ekspansji. Doświadczona przedsiębiorczyni Helen Roberts z CPG Executive Consulting, pochodząca z Irlandii, podążyła za tą tematyką, wyjaśniając w jaki sposób Wielka Brytania może pomóc przedsiębiorcom w osiągnięciu sukcesu komercyjnego. 


Po kolejnej okazji do networkingu podczas lunchu oraz cyklu indywidualnych spotkań z prelegentami, nastąpiła trzecia sesja, tym razem skupiająca się na innowacjach. Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej rozpoczął tę sesję mówiąc o znaczeniu innowacji – również jako pożądanym kierunku dla gospodarki Polski. Powiedział: "Polska albo pozostanie rynkiem ekonomicznym oferującym outsourcing produkcji i usług dla bardziej zaawansowanych państw albo może przekształcić się w rynek strategiczny, wyznaczający kierunek działań innowacyjnych, stając się tym samym wzorem do naśladowania. Brak dostępu do finansowania innowacji i system edukacyjny na polskich uniwersytetach działają hamująco, ale unijne fundusze z perspektywy finansowej 2014-2020 napędzane przez inicjatywy sektora prywatnego dają nadzieję na zmianę w podejściu do tematu innowacyjności w Polsce”. Ziemowit Ekiert z Acuarius Consulting mówił o wejściu na rynek w obydwu kierunkach, znalezieniu odpowiednich partnerów biznesowych w Polsce i Wielkiej Brytanii, podczas gdy Patrick Ney, Dyrektor ds. Handlu w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, mówił o najważniejszych przeszkodach powstrzymujących brytyjskich biznesmenów od wchodzenia na polski rynek – brak zaangażowania, budżety i marketing. Marcin Kozłowski z Business Link spojrzał na polskie start-upy z perspektywy globalnej, wskazując względną przewagę nad kosztami wykonywania prac badawczo-rozwojowych bądź informatycznych w Polsce.


Panel dyskusyjny stanowił ostatnią część konferencji. Wzięło w nim udział pięciu przedsiębiorców, którzy wymienili opinie na temat prowadzenia działalności w Zjednoczonym Królestwie w oparciu o ich własne doświadczenia. Były to następujące osoby: Michał Krajewski z Polsteel Ltd, Michał Wojnar z Team@One Ltd, Paulina Sygulska z GrantTree, Przemyslaw J. Sulich z A1 Europe i Andrew Humphries założyciel inkubatora biznesowego The Bakery oraz  przedsiębiorca prowadzący transakcje na całym świecie dla UKTI. Uczestnicy panelu wymienili poglądy na temat wrażliwych kwestii, które mają ogromny wpływ na działania w międzynarodowym środowisku biznesowym. Dokonano obserwacji, że polscy przedsiębiorcy pomimo swojego zapału, wizji, inteligencji oraz zdolności do ciężkiej pracy, często zaniżają ceny dóbr i usług, przedstawiając ofertę współpracy brytyjskim klientom. Andrew Humphries zauważył, ze Polacy nie powinni mieć żadnych kompleksów, gdyż są inteligentni i zdolni.  


Po podsumowaniu obrad przez Nick’a Howe z NatWest Business Banking rozpoczęła się główna sesja networkingowa. Oprócz uczestników Kongresu do wieczornego networkingu dołączyli kolejni polscy przedsiębiorcy. Każda osoba miała sposobność na przedstawienie siebie i swojej firmy w 30 sekund, po czym rozpoczął się nieformalny networking. O godzinie 20.00 całodniowe wydarzenie dobiegło końca, a delegaci kontynuowali rozmowy w pubie naprzeciwko budynku RBS aż do zamknięcia lokalu! 


Organizatorzy wydarzenia PBlink oraz BPCC pragną podziękować Partnerom Kongresu: Team&One Ltd, Simpkins & Co Solicitors, England.pl Ltd, NatWest, jak również firmom wspierającym: PR Boutique, European Enterprise Network and BC Printing.

 

 

Relacja video: link
Prezentacje ekspertow: link
Zebrane Tweety z dnia Kongresu: link 
Fotorelacja: link

Keywords coverage, PBlink, bpcc
Media Partners
2015-10-16, 09:30

Miejsce: London, EC2M 4RB, 280 Bishopsgate
Organizator: PBlink