Wydarzenie w przeszłości

Polsko Brytyjskie Forum Gospodarcze w Krakowie

Tegoroczne Forum Gospodarcze w Krakowie, nie było poświęcone jak w latach ubiegłych kwestiom eskportowym, lecz bardziej skupiło się na zagadnieniu inwestowania w Wielkiej Brytanii.

Pomimo procesu odłączania się Wielkiej Brytanii od struktur Unii Europejskiej, liczba polskich firm chcących otworzyć swoje biura lub przenieść siedziby do Wielkiej Brytanii wciąż rośnie. Ta tendencja wzrostowa może być spowodowana właśnie przez Brexit. Ambitne polskie start-upy z branży nowych technologii postrzegają Wielką Brytanię jako dźwignię, dzięki której mogą osiągnąć sukces globalny, podczas gdy polscy producenci uważają rynek brytyjski za wystarczająco kuszący by pozyskiwać tam dystrybutorów lub lokalne firmy. Konferencja zorganizowana została przy współracy z firmą Capital Business Links oraz dzięki wsparciu firm ING Bank Śląski S.A. i Kancelarii Prawnej Konieczny, Wierzbicki. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z Małopolski, innych regiononów Polski, jak również firmy z Wielkiej Brytanii.

Po przywitaniu gości i przedstawieniu partnerów konferencji przez Urszulę Kwaśniewską, dyrektor regionalnego oddziału BPCC, głos zabrał Michael Dembinski, główny doradca BPCC, który omówił potencjalny wpływ jaki może mieć Brexit na wzajemne relacje pomiędzy Wielką Brytanią i Polską w zakresie budowania relacji inwestycyjnych. Przemawiając w dniu powszechnych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, zaznaczył, iż poszczególne sektory gospodarki odczują Brexit na różny sposób, co ostatecznie będzie uzależnione od tego czy Brexit przybierze miękką czy twardą formę.

Sebastian Swaldek oraz mecenas Paulina Drzewiecka reprezentujący Capital Business Links Ltd Sp. k. omówili kwestie podatkowe i księgowe związane z prowadzeniem firm operujących pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Na przykładzie stadium przypadku, nakreślili optymalne formy prawne firm z punktu widzenia redukowania ilości dokumentów i upraszczania sposobów płatności podatków do absolutnego minimum.

Jednym z wyzwań z jakimi musi się zmierzyć polski przedsiębiorca otwierający firmę na wyspach jest założenie rachunku bankowego. Odkąd brytyjskie banki zaczęły zacieśniać procedury związanie z zapobieganiem praniu brudnych pieniędzy, założenie rachunku bankowego stało się znacznie trudniejsze dla osób, które nie posiadają statusu stałego rezydenta. Dominika Byrska reprezentująca Bank Śląski S.A. podczas swojej prezentacji objaśniła w jakim zakresie bank jest w stanie wspomóc ten proces.

Po przerwie networkingowej skupiono się na szczegółowym omówieniu kolejnej ważnej kwestii, z którą muszą się zmierzyć firmy handlujące pomiędzy Polską i Wielką Brytania. Brexit potencjalnie prowadzi do rozbieżności w przepisach ustawy o ochronie danych osobowych.

Ogólna europejska ustawa o ochronie danych osobowych, która wejdzie w życie w przyszłym roku, radykalnie podważa podejście firm do tego, w jaki sposób przechowują one i przetwarzają dane osobowe klientów. Mecenas Michał Czuryło z Kancelarii Radców Prawnych Konieczny, Wierzbicki przyjrzał się konsekwencjom jakich firmy mogą doświadczyć z związku z nowym prawem i wpływie Brexitu na jego przepisy.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny moderowany przez Michaela Dembinskiego z udziałem wszystkich prelegentów. Udział w nim wzięli: Paulina Drzewiecka, Sebastian Swałdek, Dominika Byrska, Michał Czuryło oraz David Kennedy z Lacrosse Translations. W panelu omówione zostały różnice kulturowe pomiędzy Polską i Wielką Brytanią oraz różne podejście do takich kwestii jak zaufanie, dokumentacja, hierarchia i formalność w firmach. Ta część obejmowała pytania i komentarze z sali ze strony uczestników. Rozmowy i wymiana wizytówek i kontaktów handlowych kontynuowane były podczas lunchu befotowego we foyer hotelowym.

Keywords Polsko-Brytyjskie Forum Gospodarcze
Events
2017-06-08, 09:30

Miejsce: Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, Pawia 18B
Organizator: British Polish Chamber of Commerce