Wydarzenie w przeszłości

Nowoczesne biurowce a stare przepisy BHP. Jak dostosować prawo do nowej rzeczywistości?

Polskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pochodzą z 1998 r. i sięgają czasów biur pełnych komputerów w starym stylu z monitorami kineskopowymi.

Dzisiejsi pracodawcy, konkurując o wykwalifikowanych pracowników, przeprojektowują swoje przestrzenie robocze, aby odpowiadały dzisiejszym technologiom i wymaganiom nowej generacji pracowników. Tradycyjne biuro zastępowane jest przez miejsca pracy oparte na aktywności, burzy mózgów, z hot deskami, wspólnymi pomieszczeniami, biurkami zespołowymi, pomieszczeniami konferencyjnymi, strefami telefonicznymi, cichymi pokojami i kawiarnią / salonem. Wyposażone zarówno w miejsca stojące jak i siedzące. Dzisiejsze biuro, z miejscami do współpracy, spotkań towarzyskich, koncentracji lub nauki, jest dalekie od tego, co regulator miał na myśli dwie dekady temu.

18 lipca w  nowoczesnym biurze firmy Colliers International w budynku Silver Tower w centrum Wrocławia, odbyło się  połączone spotkanie grup roboczych ds. nieruchomości i budownictwa oraz HR, którego celem było zastanowienie się, w jaki sposób pracodawcy mogą tworzyć swoje nowe biura zgodnie z prawem, jednocześnie rozważając, w jaki sposób należy zmienić przepisy, aby odzwierciedlały realia dzisiejszego środowiska pracy.

Na początku Sylwia Pędzińska, Senior Partner w Colliers International prezentowała jak wyglądają nowoczesne powierzchnie biurowe i jak są użytkowane, omówiła elastyczne sposoby pracy oraz odpowiedziała na pytanie czy i jak przepisy prawa pracy i BHP odpowiadają na współczesne trendy w projektowaniu biur i pracy. Następnie Anna Król z firmy Hays Polska prezentowała trendy w miejscu pracy, które mają wpływ na rekrutację i zatrzymanie pracowników, zaś Maciej Zdrodowski, Główny Specjalista ds. Ergonomii w Medicover , mówił o ergonomii i zdrowiu, czyli jak projektowanie miejsc pracy wpływa na dobre samopoczucie pracowników. Spotkanie zamknęła  Aleksandra Krawsz-Kubica z Kinnarps Polska, która pokazała projekty i wizualizacje  biur przyszłości oraz jak wyposażyć biuro, aby dzisiejsi pracownicy chcieli tam pracować.

Events
2018-07-18, 09:30

Miejsce: Colliers International, Silver Tower Center, pl. Konstytucji 3 Maja 3, Wrocław
Organizator: British Polish Chamber of Commerce