Relacje prasowe z Brytyjsko-Polskiego Forum Branży Rolno-Spożywczej

Jak eksportować do Wielkiej Brytanii - Polsko-Brytyjskie Forum Branży Rolno-Spożywczej

Przegląd Piekarski i Cukierniczy - styczeń 2008

Przegląd Piekarski i Cukierniczy


Spotkanie brytyjskiego i polskiego sektora rolno-spożywczego:
Przemysł Spożywczy 12/2007

8 listopada br. w Falentach k. Warszawy odbyło się już po raz drugi brytyjsko-polskie forum branży rolno-spożywczej zorganizowane przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (The British Polish Chamber of Commerce - BPCC). Celem jej działalności jest promocja polsko-brytyjskiej wymiany handlowej i inwestycji.

Obecnie zrzesza ona 450 podmiotów gospodarczych zatrudniających w Polsce ponad 120 tys. osób. Spotkanie miało ułatwić nawiązanie kontaktów biznesowych między firmami z Polski i Wielkiej Brytanii. Eksport polskich produktów żywnościowych do Wielkiej Brytanii rośnie bardzo dynamicznie.

W ciągu czterech miesięcy 2007 r. Polska wyeksportowała do Wielkiej Brytanii produkty spożywcze o wartości 100 mln GBP, co oznacza 35% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Podczas seminarium polscy producenci mogli zapoznać się z wymaganiami brytyjskiego rynku i warunkami, jakie należy spełnić, aby rozpocząć eksport do tego kraju. Jakub Matyjek, export manager z BPCC, wskazał, jak dostosować produkt do oczekiwań brytyjskich klientów.

Zachęcał przedsiębiorców do aktywnego poszukiwania współpracy z kontrahentami z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem istotne jest odpowiednie przygotowanie się do spotkań handlowych.

Należy starannie opracować foldery z ofertą handlową, rozpoznać rynek – jego wymagania oraz konkurencyjne produkty.

Należy również odpowiednio przygotować eksportowy produkt. Jakość naszych wyrobów jest wysoka, jednak bardzo często opakowania nie są dość atrakcyjne, aby przyciągnąć uwagę kupującego. Muszą one być również wygodne w użyciu.

Poza tym istotną zaletą produktu jest biodegradowalne opakowanie, ponieważ Brytyjczycy przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska. Prezentację opakowań biodegradowalnych przedstawił Andrzej Kornacki, przedstawiciel firmy Innovia Films, a kwestie podatkowe związane z eksportem żywności do Wielkiej Brytanii - Maria Kukowska z Accereo Taxand.

Podczas forum odbyły się również indywidualne spotkania i rozmowy przedstawicieli firm. Firmy biorące udział w forum miały możliwość zaprezentowania swoich wyrobów na stoiskach wystawienniczych.

Brytyjsko Polskie Forum Branży Rolno-Spożywczej:
Rafał Szeleźniak - eBronisze.pl: 2007-11-19

Zorganizowane po raz drugi forum przyciągnęło przedstawicieli polskich firm, które zamierzają wejść na brytyjski rynek rolno-spożywczy. W celu ułatwienia nawiązania pierwszych kontaktów, organizatorzy przygotowali spotkania biznesowe z firmami brytyjskimi oraz sesję, na której przedstawiono najważniejsze aspekty prowadzenia działalności handlowej w Zjednoczonym Królestwie.

Wśród poruszanych tematów były m.in.:
Jak dostosować produkt do oczekiwać klientów brytyjskich;
Kwestie podatkowe związane z eksportem żywności do Wielkiej Brytanii;
Pozyskiwanie funduszy na rozwój przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej;
Wymagania jakościowe stawiane polskim dostawcom eksportującym do Tesco UK.

Dla przedstawicieli brytyjskich firm, które chcą rozpocząć sprzedaż swoich produktów w Polsce zorganizowano sesję w języku angielskim.

Otwierający konferencję Konsul Generalny Ambasady Wielkiej Brytanii Paul Fox uznał zorganizowanie jej za trafne posunięcie, gdyż w ciągu ostatnich lat handel pomiędzy dwoma krajami zwiększył swoją aktywność, czego przyczyną w dużej mierze jest przesiedlanie się Polaków do Wielkiej Brytanii. Według szacunków jest ich ok. 500 tys.

Wielka Brytania jest teraz czwartym w kolejności partnerem handlowym Polski. Jej eksport do Polski w zeszłym roku osiągnął wartość 2,5 miliardów euro, a z Polski do Zjednoczonego Królestwa aż 4,5 miliarda euro. Jednym z głównych sektorów, który przyczynia się do tej wartości to branża rolno-spożywcza. Współpraca między dwoma krajami kwitnie.

Tesco zainwestowało w Polsce 1,3 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 12 lat. W pierwszym kwartale tego roku wartość wyeksportowanej polskiej żywności do Wielkiej Brytanii wyniosła ponad 100 milionów euro. (produkty sprzedawane przede wszystkim przez sieci marketów Tesco i Sainsbury's). Obecnie Tesco oferuje 150 polskich produktów, a Sainsbury’s 80. Eksport szkockiej Whisky do Polski osiągnął w 2006 roku wartość 270 milion złotych. Wielka Brytania jest państwem, które ma jeden z najwyższych poziomów standardów jakości i higieny produktów spożywczych. Polskie firmy są w stanie sprostać tym wymaganiom i zająć dobrą pozycję na rynku. Polacy stają się bogatsi, co oznacza że mogą kupować więcej, także produktów brytyjskich. Stąd chęć wejścia firm z Wysp Brytyjskich na polski rynek. Paul Fox określił forum jako dobrą okazję do podzielenia się doświadczeniem, by zrozumieć lepiej drugą stronę, z którą chce się współpracować.

Forum odbyło się 08.11 w Falentach pod Warszawą. Organizatorem była Brytyjsko Polska Izba Handlowa (BPCC). Partnerem Forum została Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi objęło spotkanie patronatem honorowym.

 
polska wersja
Members directory
 AdvertisementAdvertisement 
Copyright © 2008 by BPCC
Imperial Tobacco