Artykuły i publikacje

Bankowość w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania słynie z przyjaznego środowiska dla prowadzenia biznesu – niskich podatków, nieskomplikowanych formalności oraz prostych i przejrzystych przepisów prawa. Wszystko to zachęca zagranicznych inwestorów do zakładania firm na jej terytorium. Czy jednak sektor usług bankowych, ściśle powiązany z działalnością gospodarczą, jest na Wyspach równie atrakcyjny?

Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii najczęściej wybieranymi formami działalności gospodarczej są spółki kapitałowe z ograniczoną odpowiedzialnością (limited companies). Do głównych zalet tego typu podmiotów należy zaliczyć ograniczoną odpowiedzialność właścicieli za zobowiązania spółki, szybką i prostą rejestrację oraz preferencyjne opodatkowanie.

Jakie korzyści podatkowe może czerpać firma dzięki finansowaniu aut firmowych?
Dzięki zastosowaniu dostępnych prawnych i podatkowych  rozwiązań a szczególnie nowoczesnych metod finansowania pojazdów, przedsiębiorstwa są w stanie wprowadzić istotne oszczędności..

Prawo pracy w Anglii i Walii
Celem tego przewodnika (poradnika) jest podsumowanie podstawowych reguł prawa pracy w Anglii i Walii dla polskich biznesów, które rozważaja przeniesienie się tutaj.

Klauzula apostille – charakterystyka
Apostille (klauzula apostille), czy też po polsku apostil, to inaczej poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie, w celu jego legalnego użycia w innym. Czynność ta (poświadczenie) polega na uzyskaniu odpowiedniej pieczęci (klauzuli) na dokumentach urzędowych, którymi chcemy prawidłowo posługiwać się w innych krajach.

Ekspansja międzynarodowa – dlaczego warto inwestować w Wielkiej Brytanii?
W dobie globalizacji oraz technologii pozwalających na rozwój sprzedaży właściwie w każdym miejscu na świecie, wielu przedsiębiorców staje przed dylematem dotyczącym nie tego, czy rozwijać swoją ofertę zagranicą, ale gdzie.

Reprezentacja spółek i innych podmiotów gospodarczych przed sądami Anglii i Walii
W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć polskim przedsiębiorcom kwestię postępowania sądowego w sprawach gospodarczych w Anglii i Walii; odpowiedzieć na pytanie czy każdy adwokat jest uprawniony do prowadzenia spraw przed sądami angielskimi i walijskimi; oraz zaproponować sposoby minimalizacji ryzyka gospodarczych sporów prawnych.

Dlaczego polscy przedsiębiorcy wybierają UK?
Zakładanie własnej firmy czy rozpoczynanie samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest niestety jeszcze dużo prostsze niż w Polsce.

Czym jest i jak korzystać z „Ugody”, aby rozwiązać problem zatrudnienia w Wielkiej Brytanii?
Ugody (Settlement agreements) to  prawnie wiążące umowy, które określają pełne warunki ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Wcześniej znane jako umowy kompromisowe, ugody te weszły w życie w dniu 29 lipca 2013 roku w ramach szerszych zmian w Brytyjskim Prawie Pracy.

10 cech Brytyjczyków, o których warto wiedzieć, kiedy robi się z nimi interesy!
Jesteś na spotkaniu biznesowym z ważnym brytyjskim klientem, ale on mówi bardzo wolno i powtarza informacje, które już znasz. Czasu jest mało więc żeby go nie marnować chcesz przejść od razu do konkretów. Co robisz?

Czy jesteś dość ‘odporny psychicznie’, by wybrać się na podbój rynku brytyjskiego?
O różnicach kulturowych w prowadzeniu biznesu w Polsce i Wielkiej Brytanii większość z nas zdaje sobie sprawę. Ale jak możemy sprostać wyzwaniu ‘bycia brytyjskim’ dla potrzeb prowadzenia biznesu po drugiej stronie kanału La Manche?

Zastosowanie prawa konkurencji do przetargów
O trudnościach formalnoprawnych dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w Polsce nie trzeba przekonywać wykonawców zagranicznych.

Stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce kontrahenta zagranicznego – wpływ na rozliczenia VAT
Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest istotne w aspekcie ustalenia dla celów VAT prawidłowego miejsca świadczenia usług oraz stosowania w krajowym obrocie towarowym zasady odwrotnego obciążenia.

Poradnik Polbusiness - czyli jak prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii
Niniejszy raport jest wynikiem pierwszej edycji programu Polbusiness – cyklu seminariów zorganizowanych w czerwcu 2015 roku przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, finansowanego w ramach konkursu MSZ „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2015”.