Spotkanie podsumowujące wydarzenia w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej w 2015

W nowej siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego odbyło się spotkanie podsumowujące wydarzenia, które miały miejsce w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej w 2015 r.


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm, które otrzymały zezwolenie na działalność w sse. Towarzyszyli im burmistrzowie i prezydenci miast, w których inwestycje będą realizowane. Gościem specjalnym wydarzenia był  Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Gospodarzem uroczystości była  Wiesława Kornaś-Kita, prezes zarządu KPT. Przedsiębiorcy otrzymali dyplomy i podziękowania za wybór Województwa Małopolskiego oraz Podkarpackiego jako miejsca swoich inwestycji.

Jacek Krupa przypomniał zebranym, że Małopolska otrzymała zaszczytny tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016, co świadczy o tym, że dostrzeżono starania Małopolan o tworzenie możliwie najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Podkreślał, że priorytetem władz województwa jest budowanie przyjaznego klimatu inwestycyjnego, a za największy atut naszego regionu uznał dostęp firm do bardzo dobrze wykształconych pracowników.

Przypomnijmy, że KPT wydał  w 2015 roku 18 zezwoleń, zadeklarowane przez firmy wchodzące do strefy nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 285 milionów. W ramach inwestycji powstanie 379 nowych miejsc pracy, a utrzymanych ponad 1200. Większość inwestycji będzie miała miejsce na terenie Województwa Małopolskiego. Trzy zezwolenia KPT wydał firmom, które chcą się rozwijać w Boguchwale, podstrefie KPT położonej w pobliżu Rzeszowa. KPT wiąże z rozwojem tej podstrefy duże nadzieje. Trwa procedura jej powiększenia. KPT ma nadzieję, że już wkrótce jej powierzchnia wzrośnie z około 8 do ponad 42 ha. Warto także zauważyć, że obowiązuje tam – tak jak we wszystkich województwach „ściany wschodniej”  -  wyższy poziom pomocy publicznej. Duże firmy, które zainwestują w podstrefie w Boguchwale mogą liczyć na 50 % pomocy, średnie 60, a małe nawet 70 %. Zmiany przepisów w tym zakresie nie objęły także województwa podkarpackiego.

Keywords kpt, podsumowanie 2015