Rok 2017 w kancelarii Dentons w Polsce – podsumowanie

W minionym roku ponad tysiąc klientów powierzyło naszej kancelarii prawie 3 tysiące spraw. Prawnicy warszawskiego biura Dentons spędzili pracując przy nich łącznie blisko 260 tysięcy godzin, w tym ponad 2 tysiące doradzając pro bono.

W minionym roku kancelaria Dentons należała do najczęściej wyróżnianych i nagradzanych. Uzyskała najwięcej rekomendacji dla praktyk i prawników spośród wszystkich firm na polskim rynku w rankingu Chambers Europe 2017 oraz zdobyła nagrodę Europejskiej Firmy Prawniczej Roku przyznaną podczas gali Chambers Europe Awards 2017.

Poniżej przedstawiamy 20 największych oraz najciekawszych spraw, przy których prawnicy warszawskiego biura Dentons doradzali polskim i międzynarodowym klientom w 2017 roku.

Największa od pięciu lat transakcja w polskim sektorze energetycznym

Kancelaria Dentons reprezentowała francuską grupę energetyczną EDF w transakcji zbycia aktywów w Polsce na rzecz spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Transakcja obejmuje nabycie przez PGE czterech elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik, a także wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja. Kwota sprzedaży aktywów przekroczyła miliard euro, co sprawiło, że była to jedna z największych ubiegłorocznych transakcji fuzji i przejęć w Polsce.

Jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

Kancelaria Dentons doradzała Echo Polska Properties N.V. przy nabyciu portfela 12 obiektów komercyjnych M1. Nieruchomości zostaną sprzedane za 692 miliony euro przez konsorcjum Chariot Top Group, współzarządzane przez Griffin Real Estate i jego podmioty powiązane. W skład portfela wchodzi 12 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 446 500 mkw. zlokalizowanej w 620 sklepach.

Jeden z największych ubiegłorocznych debiutów giełdowych

Kancelaria Dentons doradzała menedżerom oferty – Haitong Bank, mBank, Pekao Investment Banking, Wood&Co, Raiffeisen Centrobank, Mercurius, Trigon oraz Vestor – przy debiucie giełdowym spółki GetBack zajmującej się zarządzaniem wierzytelnościami. Wartość oferty wyniosła około 174 miliony euro, co uczyniło z transakcji trzeci pod względem wartości debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w minionym roku.

Refinansowanie Warsaw Spire – zdobywcy głównej nagrody 2017 MIPIM Awards

Kancelaria Dentons doradzała konsorcjum trzech niemieckich banków – Helaba, Deutsche Pfandbriefbank oraz Berlin Hyp – w refinansowaniu kompleksu budynków biurowych Warsaw Spire. Wartość udzielonych kredytów wyniosła 370 milionów euro. Ten prestiżowy kompleks biurowy położony przy placu Europejskim w Warszawie składa się z mierzącej 180 metrów wieży Warsaw Spire oraz dwóch innych budynków o łącznej powierzchni biurowej 115 tys. mkw.

Nabycie jednej z największych polskich elektrowni

Kancelaria Dentons reprezentowała firmę energetyczną Enea przy nabyciu spółki Engie Energia Polska, będącej właścicielem Elektrowni Połaniec. Elektrownia Połaniec, o łącznej mocy 1,9 GW, składa się z siedmiu bloków energetycznych opalanych węglem oraz największego na świecie bloku opalanego biomasą o mocy 205 MW. Odpowiada za wytwarzanie 5 procent energii elektrycznej w Polsce. Wartość transakcji to ponad 290 milionów euro.

Pierwsza europejska inwestycja największego na świecie producenta małych silników elektrycznych

Kancelaria Dentons zapewniła Mabuchi Motor kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe w procesie inwestycyjnym związanym z budową fabryki na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład powinien rozpocząć produkcję w zimie 2019 roku, a docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 roku, wytwarzając 16 milionów sztuk silników rocznie. W fabryce znajdzie zatrudnienie 400 osób.

Jedna z największych regionalnych transakcji w sektorze nieruchomości

Kancelaria Dentons doradzała CPI Property Group przy nabyciu portfela 11 nieruchomości od CBRE Global Investors. Łączna powierzchnia najmu portfela wynosi 265 tysięcy mkw. W jego skład weszły: centra handlowe Ogrody w Polsce, centra handlowe Olympia Plzeň oraz Nisa Liberec w Czechach, centra Polus i Campona na Węgrzech oraz Felicia w Rumunii, a także kompleksy Zlatý Anděl w Pradze, Andrássy w Budapeszcie oraz dwa sklepy Interspar na Węgrzech.  

Wezwanie na akcje oraz wycofanie z giełdy największej spółki z sektora ochrony zdrowia

Kancelaria Dentons doradzała wzywającemu – spółce Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji – przy wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Pelion, wykupie akcji mniejszościowych akcjonariuszy oraz wycofaniu akcji spółki z obrotu giełdowego. Transakcja była jednym z największych wezwań na akcje spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w minionym roku.

Największy w historii przetarg na dostawę taboru kolejowego

Dentons doradzał Stadler Polska w przetargu na dostawę 71 pociągów regionalnych dla Kolei Mazowieckich. Będą to najnowsze i energooszczędne pojazdy typu FLIRT produkowane w siedleckiej fabryce firmy. W minionym roku doradzaliśmy także konsorcjum Stadler Polska i Solaris Bus & Coach w przetargu na dostawę 50 wyprodukowanych w Polsce tramwajów dla MPK Kraków.

Międzynarodowa ekspansja czołowej w regionie firmy z sektora nieruchomości

Kancelaria Dentons doradzała Globalworth, firmie inwestującej w sektorze nieruchomości, przy zawarciu umowy dotyczącej nabycia kontrolnego pakietu akcji w spółce Griffin Premium Real Estate notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Transakcja została przeprowadzona w drodze wezwania na akcje GPRE. To pierwsza inwestycja Globalworth poza Rumunią. Wartość wezwania przekroczyła 138 milionów euro.

Doradztwo pro bono dla przełomowego start-upu medycznego

Kancelaria Dentons doradzała Warsaw Genomics, start-upowi medycznemu, którego zespół opracował unikalną metodologię przeprowadzania testów genetycznych, umożliwiających ocenę genów odpowiedzialnych za powstanie chorób nowotworowych, dwudziestokrotnie taniej niż podobne badania przeprowadzane na świecie. Współkierujący zespołem Warsaw Genomics prof. Krystian Jażdżewski został w minionym roku laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „wizja i innowacje”.

Rekordowa fuzja na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Kancelaria Dentons doradzała firmie Rockcastle przy fuzji z NEPI, której następstwem jest powstanie spółki holdingowej NEPI Rockcastle – największego inwestora na rynku nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jednej z dziesięciu największych pod względem kapitalizacji tego typu spółek w Europie. W lipcu ubiegłego roku akcje nowo powstałej spółki zadebiutowały na giełdach w Johannesburgu oraz w Amsterdamie. Kapitalizacja giełdowa nowego podmiotu to ponad 6 miliardów euro.

Budowa i finansowanie farm wiatrowych na Bałkanach

Kancelaria Dentons doradzała Enlight Renewable Energy przy inwestycjach na Półwyspie Bałkańskim. Wspieraliśmy klienta w związku z budową i międzynarodowym finansowaniem farmy wiatrowej o mocy 49 MW w pobliżu Splitu w Chorwacji. Doradzaliśmy także w związku z projektem finansowania farmy wiatrowej o mocy 104,5 MW w pobliżu miejscowości Kovacica w Serbii. Nasz zespół Dentons pełnił przy tym projekcie rolę międzynarodowego doradcy koordynującego pracę lokalnych kancelarii.

Finansowanie jednej z największych w historii transakcji zakupu portfela nieruchomości

Kancelaria Dentons doradzała bankowi HSBC przy negocjowaniu dokumentacji kredytowej dotyczącej finansowania w wysokości 635 milionów euro udzielonego Chariot Top Group. Kredyty inwestycyjne zostały wykorzystane na nabycie portfela obejmującego 28 aktywów nieruchomościowych, w tym 9 centrów handlowych M1, 12 hipermarketów, 4 centra Power Park oraz 3 markety budowlane.

Aneks do umowy na budowę nowego bloku energetycznego w Kozienicach

Kancelaria Dentons doradzała firmie Polimex-Mostostal, występującej w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, w toku negocjacji dotyczących aneksu do umowy na budowę nowoczesnego bloku na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW w Enea Wytwarzanie – Elektrowni Kozienice. Zawarte porozumienie przedłużyło czas realizacji inwestycji o 5 miesięcy. Całkowity koszt budowy nowego bloku to około 1,2 miliarda euro. Nowy blok energetyczny został już oddany do użytku.

Nabycie jednego z największych polskich centrów handlowych

Kancelaria Dentons doradzała Union Investment przy nabyciu centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu. Magnolia Park jest największym obiektem handlowo-rozrywkowym na Dolnym Śląsku, odwiedzanym rocznie przez 11 milionów osób. Łączna powierzchnia handlowa centrum, w którym znajduje się 241 sklepów, wynosi 100 000 mkw. Sprzedana przez Blackstone za 380 milionów euro nieruchomość weszła w skład portfela funduszu UniImmo: Europa.

Międzynarodowa ekspansja polskiego lidera rynku urządzeń energetycznych

Kancelaria Dentons doradzała Rafako w zawarciu umowy związanej z postępowaniem przetargowym dotyczącym budowy dwóch bloków energetycznych opalanych węglem w Indonezji na wyspie Lombok. Łączna wartość umowy to ponad 200 milionów euro. Rafako to notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka będąca generalnym wykonawcą bloków oraz największym w Europie producentem kotłów parowych i wodnych dla energetyki oraz urządzeń ochrony środowiska.

Nowy standard dokumentacji stawek referencyjnych WIBID i WIBOR

Kancelaria Dentons doradzała GPW Benchmark w procesie opracowania nowej dokumentacji stawek referencyjnych WIBID i WIBOR, która obowiązuje od lutego bieżącego roku. Wprowadzenie nowej dokumentacji to kolejny etap procesu dostosowania stawek referencyjnych WIBID i WIBOR do europejskich standardów.

Rekordowe wezwanie na akcje producenta felg aluminiowych

Kancelaria Dentons Warszawskie biuro Dentons doradzało Uniwheels AG, niemieckiemu producentowi felg aluminiowych, w związku z procesem poszukiwania przez większościowego akcjonariusza opcji strategicznych, w tym przy negocjacjach Business Combination Agreement z Superior Industries International, która ogłosiła wezwanie na akcje spółki. Rezultatem transakcji jest powstanie drugiego największego na świecie producenta felg aluminiowych do samochodów osobowych.  Było to największe wezwanie ogłoszone w minionym roku na akcje spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Trzy wygrane sprawy przed Sądem Najwyższym

Kancelaria Dentons reprezentowała spółkę DZ Polska (wcześniej DZ Bank Polska) w trzech rozstrzygniętych na korzyść naszego klienta sprawach przed Sądem Najwyższym. Pierwsza ze spraw dotyczyła skutków zajęcia udziałów w postępowaniu egzekucyjnym, które nastąpiło po zbyciu udziałów przez dłużnika. Pozostałe dwie sprawy dotyczyły uznania czynności prawnej za bezskuteczną.

Keywords 2017, Dentons