Propozycje programowe BBC Brit na luty 2021

Who Wants to Be a Millionaire z Jeremym Clarksonem
(Who Wants To Be A Millionaire? With Jeremy Clarkson)
Od piątku 12 lutego, godz. 22:30
Sezon 3 (5 odcinków)

Jeremy Clarkson, były prowadzący „Top Gear", przedstawia odświeżoną wersję kultowego teleturnieju, w którym poprawne odpowiedzi na 12 pytań gwarantują uczestnikowi wygraną w wysokości miliona funtów. Podczas gry może on skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefonu do przyjaciela (30 sekund na konsultację ze znajomym), pytania do publiczności (sondaż wśród widowni zgromadzonej w studio) oraz pół na pół (eliminacja dwóch odpowiedzi). W formule programu także dwie nowości: czwarte koło ratunkowe, czyli pytanie do prowadzącego (ta opcja nie zawsze prowadzi do wygranej, jednak zazwyczaj wywołuje salwy śmiechu) oraz możliwość samodzielnego wyznaczenia sumy gwarantowanej, która dotychczas wynosiła 32 000 funtów. Śmiałkowie chętni spróbowania swoich sił w teleturnieju muszą jednak najpierw wziąć udział w rundzie eliminacyjnej, podczas której należy w jak najszybszym tempie uszeregować odpowiedzi.

 

W cieniu terroru
(In the Shadow of Terror)
Od środy 17 lutego, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Nadchodzi północ 31 grudnia 2017 roku - w Wielkiej Brytanii dobiega końca wyjątkowo krwawy rok. Pięć ataków terrorystycznych, 36 osób zabitych, kilkadziesiąt rannych. W ostatnich latach liczba ofiar terroryzmu drastycznie wzrosła nie tylko na wyspach, lecz na całym świecie. Treścią realizowanego w Manchesterze, Stanach Zjednoczonych, Syrii i Paryżu programu dokumentalnego jest badanie przyczyn rozprzestrzeniającego się w zawrotnym tempie terroryzmu oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak żyć w czasach ciągłego zagrożenia.

 

Najbardziej luksusowe więzienie na świecie
(Inside the World's Most Luxurious Prison)
Środa 10 lutego, godz.  22:30

Dziennikarka Ann Widdecombe spędza trzy dni w jednym z najbardziej niezwykłych więzień na świecie, Halden Prison w Norwegii. Więźniowie tego luksusowego zakładu karnego o zaostrzonym rygorze mieszkają w wygodnych apartamentach, jadają sushi, a nawet nagrywają własny rap. Chociaż większość obserwatorów podziwia placówkę za humanitarne podejście do osadzonych, zdarzają się także oskarżenia o przesadę. Prowadząca rozmawia z więźniami oraz personelem, by zrozumieć, czy takie właśnie będą więzienia przyszłości, czy może jednak taki luksus w jednostce penitencjarnej nie znajduje uzasadnienia. 

 

Wojennymi śladami dziadków
(My Grandparents' War)
Od czwartku 4 lutego, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Seria dokumentalna, w której znani hollywoodzcy aktorzy wspominają niesamowite rodzinne historie sięgające czasów II wojny światowej. Śladami swoich przodków podążają Kristin Scott Thomas („Czas Mroku”, „Angielski pacjent”), Mark Rylance („Dunkierka”, „Most szpiegów”), Helena Bonham Carter („The Crown”, „Harry Potter”) oraz Carey Mulligan („Nie opuszczaj mnie”, „Wielki Gatsby”). Udają się do miejsc ważnych wojennych wydarzeń mocno związanych z losami ich rodziny – od plaż Dunkierki do obozów jenieckich w Azji. Z jakimi dylematami zmagali się ich przodkowie? Jak trudne decyzje musieli podjąć?
Bohaterowie poszukują odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących bolesnej przeszłości oraz losów swoich dziadków w czasach wojennej zawieruchy. Każdy z odcinków serialu to osobna opowieść przedstawiająca, jak sześć wojennych lat na zawsze odmieniło rodzinne dzieje i wpłynęło na losy całego świata.