Prof. Krystian Jażdżewski laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu

Nominowany przez kancelarię Dentons prof. Krystian Jażdżewski laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog i genetyk, został nagrodzony „polskim biznesowym Oskarem” w kategorii „Wizja i innowacje”. Laureat, wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, opracował unikalną metodologię przeprowadzania testów genetycznych, umożliwiających ocenę genów odpowiedzialnych za powstanie chorób nowotworowych dwudziestokrotnie taniej, niż podobne badania przeprowadzane na świecie, przy zachowaniu wysokiej czułości wykonywanych badań.

W Polsce jest nawet milion osób o podobnie wysokim, jak u Angeliny Jolie, ryzyku zachorowania na raka piesi. Naszym marzeniem jest, by znaleźć je wszystkie i powiedzieć, co zrobić, żeby nie zachorować lub wykryć chorobę wcześnie – podkreślał, odbierając nagrodę, prof. Jażdżewski.

Jestem dumna, że w imieniu kancelarii Dentons, mogłam zgłosić tę nominację i wesprzeć w ten sposób niezmiernie ważną działalność profesora i jego zespołu. Mam nadzieję, że zdobycie tego wyróżnienia sprawi, że wiele firm i organizacji wesprze program „Badamy Geny”, przyczyniając się do uratowania zdrowia i życia tysięcy Polaków – skomentowała Karina Furga-Dąbrowska, partner kierująca Zespołem Doradztwa Podatkowego oraz współkierująca Zespołem Ochrony Zdrowia w Dentons.

Kancelaria Dentons doradzała Pro Bono spółce Warsaw Genomics, utworzonej przez zespół prof. Jażdżewskiego, w zakresie wyboru optymalnego modelu funkcjonowania, w tym opracowania statutu fundacji wspierającej badania, oraz korzystania z zachęt inwestycyjnych na działalność badawczo-rozwojową i kwestiach regulacyjnych dotyczących ochrony danych osobowych pacjentów.

W ubiegłym roku pracownicy i współpracownicy kancelarii Dentons wraz z rodzinami uczestniczyli w akcji umożliwiającej wykonanie kompleksowych badań genetycznych, której towarzyszyły spotkania edukacyjno-informacyjne z udziałem prof. Jażdżewskiego i członków jego zespołu. Każde odpłatne badanie wykonane w ramach akcji, pokrywało koszt dodatkowego badania dla dziecka – pacjenta Centrum Zdrowia Dziecka z podejrzeniem choroby genetycznej, którego rodzice nie mogliby sobie na takie badanie pozwolić, gdyż nie jest ono finansowane ze środków publicznych – powiedziała Agnieszka Wardak, partner odpowiedzialna za działania Pro Bono w warszawskim biurze Dentons i członek Globalnego Komitetu Pro Bono w Dentons. Wiedza o obciążeniach genetycznych jest często kluczowa dla właściwej diagnostyki i podjęcia leczenia. Na bazie testów genetycznych powstaje też atlas genetyczny Polaków, uwzględniający specyfikę zachorowań na choroby genetyczne. Cieszymy się, że badając siebie, mogliśmy wesprzeć dzieci z CZD jak i naszą naukę – dodała Agnieszka Wardak.  

Keywords Dentons