Prawdziwy koszt (nie) zrównoważonego budownictwa – doroczne spotkanie członków RICS w Polsce

18 czerwca w Warszawie odbędzie się doroczne spotkanie członków RICS w Polsce. Jego uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jaki jest rzeczywisty koszt (nie) zrównoważonego budownictwa.

W przeprowadzonym niedawno badaniu RICS Global Commercial Property Monitor (GCPM) 38% respondentów stwierdziło, że ryzyko związane ze zmianami klimatu nie jest ważne lub jest nieistotne dla inwestorów*.

Ponadto, zgodnie z innym badaniem, Global Construction Survey (GCM), ponad jedna trzecia (36%) respondentów uważa, że choć w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat inwestorzy okazują większe zainteresowanie projektami budowlanymi, które są energooszczędne i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dotyczy to tylko kilku niszowych inwestorów.

Zrównoważony rozwój jest jednym z najbardziej dynamicznych, a jednocześnie zagadkowym tematem w globalnej branży budowlanej od ponad dziesięciu lat. Zielone budynki są ulubieńcami mediów i podążających za aktualnymi trendami, politycznie poprawnych właścicieli nieruchomości oraz najemców. Zielone budownictwo jest również środkiem do celu, wykorzystywanym przez władze publiczne do umocnienia poparcia lokalnych społeczności dla inwestycji oraz własnego wizerunku.

Ile jednak naprawdę kosztuje zrównoważone budownictwo? Czy słuszna jest powszechna percepcja, że zielone budynki, a zatem oszczędne, komfortowe i stworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego, kosztują więcej? Czy korzyści związane z wydajnością i zdrowiem człowieka wyrównują koszty zrównoważonego projektowania? Czy ekologiczne budynki mają swoje uzasadnienie biznesowe?

Na te i inne pytania będą się starali odpowiedzieć uczestnicy tegorocznego spotkania członków RICS w Polsce, które odbędzie się 18 czerwca. Wydarzenie jest otwarte dla szerszej publiczności.

Simon Rubinsohn, główny analityk ekonomiczny RICS:

„Choć zagrożenia związane ze zmianami klimatu i próba przeciwstawienia się im mają dla inwestorów coraz większe znaczenie, przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że musi jeszcze upłynąć czas zanim kwestie te będą traktowane jako powszechne kryteria inwestycyjne. Niemała część respondentów z całego świata, a dokładnie 38% z nich, twierdzi bowiem, że omawiana kwestia „nie jest ważna” lub „nie ma znaczenia” w ich bieżącej działalności inwestycyjnej. Niemniej jednak coraz częstsze przekonanie o tym, że budynki o wysokiej wydajności energetycznej stanowią atrakcyjną inwestycję sugeruje, że istnieje solidny fundament, na którym można budować świadomość istoty postępu w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Keywords RICS