Praca elastyczna najbardziej pożądanym świadczeniem pozapłacowym wśród pracujaych rodziców

Nowe badania przeprowadzone przez Regus- globalnego dostawcę przestrzeni do pracy - sugerują, że coraz więcej rodziców będzie oczekiwać od pracodawców możliwości pracy elastycznej.

Badanie  wykazało, że 85% pracujących rodziców zrezygnowałoby z innych świadczeń pozapłacowych na rzecz pracy elastycznej, a według 81% ankietowanych największą zaletą takiej formy pracy jest lepsza równowaga między życiem zawodowym i prywatnym.
 
Główną zaletą korzystania z elastycznych przestrzeni do pracy, zwanych czasami coworkingiem, jest ich dostępność. Dzięki dużej selekcji sieci biur, rodzic może pracować bliżej domu, redukując tym samym czas dojazdu do pracy. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus wśród pracujących rodziców, najwięcej ankietowanych (71%) wolałoby spędzić czas, który traci na dojazdy, z rodziną, a 38% chciałoby poświęcić go dla siebie, np. uprawiając ulubiony sport lub spotkać się z przyjaciółmi.
 
Pracodawców powinien zainteresować fakt, że elastyczne opcje pracy stają się priorytetem dla pracujących rodziców. 96% z nich twierdzi, że zatrudniłoby się u pracodawcy, który w ramach pakietu świadczeń pozapłacowych umożliwia pracę elastyczną, a 74% utrzymuje, że jest gotowych podjąć inną pracę, jeśli można ją wykonywać w wielu różnych miejscach.

Jak mówi Rafał Gabteni- Regus Area Director na Polskę: „Obecne tempo pracy może utrudniać zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracujący rodzice mają zatem szczególnie trudne zadanie. Rozwiązaniem może być korzystanie z elastycznej przestrzeni do pracy, co pozwala skrócić czas dojazdu i dopasować grafik do swoich potrzeb. Liczba rodziców zainteresowanych korzyściami związanymi z pracą elastyczną stale wzrasta, więc pracodawcy powinni spodziewać się, że coraz więcej pracujących rodziców będzie oczekiwać takiej możliwości”.

Wydawałoby się zatem, że praca z domu jest marzeniem większości rodziców. Jak zauważa jedna z klientek Regusa, której pracodawca pozwala na całotygodniową pracę z domu, model ten ma swoje plusy i minusy.

"Praca z domu to dla mnie niezaprzeczalna oszczędność czasu. W przeszłości na dojazdy do pracy poświęcałam co najmniej kilkadziesiąt minut. Praca taka ma jednak swoje minusy, które szczególnie mogą doskwierać osobom lubiącym pracę w zespole. Ja uwielbiam konfrontować swoje pomysły z innymi jak i cenię sobie po prostu biurowe pogaduszki przy kawie. W moim przypadku, idealnym rozwiązaniem okazała się doraźne wizyty w elastycznych biurach. W pracy cenię sobie najbardziej komfortowe warunki pracy, dostępność do potrzebnych mi przedmiotów użytkowania i miłą atmosferę. Tu to znalazłam.

Jak wykorzystać potencjał elastycznych opcji pracy?
 
Przejście na pracę elastyczną może znacząco wpłynąć na jakość życia rodziców — firma Regus podpowiada, jak to zrobić:

  • Negocjuj z pracodawcą: przekonanie pracodawcy, aby umożliwił Ci pracę elastyczną nie musi być trudne, nawet jeśli taka opcja nie jest jeszcze dostępna w Twojej firmie. Sprawdź, czy możesz wymienić świadczenie, z którego nie korzystasz, na pracę elastyczną. Możesz też zaproponować nowy grafik. Pracujący rodzice zgłosili na przykład, że chętnie zrezygnują z przerwy obiadowej (85%) lub innych świadczeń, takich jak karta na siłownię (85%), na rzecz pracy elastycznej.

  • Myśl kreatywnie o swoim miejscu pracy: dojazd do pracy niekoniecznie musi oznaczać podróż z domu do biura. Powstaje coraz więcej elastycznych i współdzielonych przestrzeni do pracy, więc możesz być bliżej szkoły, przedszkola albo klienta, a nie w głównym biurze firmy.

  • Wyeliminuj nieefektywną obecność: współdzielona przestrzeń do pracy stanowi element zupełnie nowego podejścia, które dzięki rozwojowi technologii pozwala pracownikom odkryć zalety elastyczności. Praca w godzinach 9–17 często nie pasuje do planu dnia dziecka. Aby w pełni wykorzystać potencjał pracy elastycznej, sprawdź, czy możesz dostosować godziny pracy tak, by później zaczynać i później kończyć lub wcześniej zaczynać i wcześniej kończyć. Możesz też zrezygnować ze sztywnego grafiku i skupić się na osiąganiu wyników.

  • Uelastycznij pracę elastyczną: nie możesz przejść na pracę elastyczną w pełnym wymiarze godzin? Sprawdź, czy ta opcja jest dostępna w nagłych wypadkach, np. gdy nie ma kto zaopiekować się Twoim dzieckiem lub gdy masz napięty grafik. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z elastycznej przestrzeni do pracy codziennie. Warto jednak wiedzieć, że masz taką możliwość.

Z badań wynika, że coraz więcej pracodawców udostępnia swoim pracownikom opcję zdalnej pracy. Dzięki temu ich pracownicy są lepszymi pracownikami i zadowolonymi rodzicami.

Zdarza się, że potrzeba elastyczności jest tak duża wśród pracowników, że gdy pracodawca nie dostarcza tego typu komfortu, pracownicy szukają go we własnej działalności gospodarczej. Jak zauważa Marek Dmitruk, właściciel firmy MDirect Marketing Navigation www.mdirect.eu – wcześniej Dyrektor Marketingu w dużych firmach a jednocześnie tata sześciorga dzieci:  

Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Po kilkunastu latach pracy w korporacjach, zadecydowałem o założeniu własnej firmy oraz współpracy z dostawcą elastycznych przestrzeni do pracy. „Work – Life balance” jest jedną z 7 reguł, którymi kieruję się w moim biznesie. Zdecydowałem, że potrzebuję własnego, wydzielonego miejsca poza domem: zarówno do pracy własnej, roboczych spotkań z klientami i współpracownikami, video i telekonferencji czy poufnych negocjacji. Poza tym nie wiedziałem jak szybko moja firma będzie się rozwijać, więc musiałem znaleźć rozwiązanie zapewniające elastyczność (obecnego i przyszłego) zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Z pomocą przyszli dostawcy elastycznej przestrzeni do pracy. Postanowiłem, że będę koncentrował się na tym co potrafię najlepiej, a zapewnienie komfortowego i sprawnie działającego biura pozostawię w rękach tych, którzy się na tym znają. I nie żałuję. Moje dzieci też lubią moje biuro i lubią czasem wpaść do taty… na gorącą czekoladę.

Keywords Regus