„Poleć w kulki”, podejmij wyzwanie!

IV edycja „Eksperymentu Łańcuchowego”

 

Przekładnie, windy, tłoki, a może poruszające się nożycowym ruchem drewniane schody? Jaki sposób okażę się najlepszy na przetransportowanie metalowej kulki i które urządzenie wykorzysta do tego najwięcej zjawisk fizycznych? Właśnie trwa IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”. Może w nim wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca, a otwarty dla publiczności WIELKI FINAŁ wydarzenia odbędzie się 28 maja w Krakowie.

Celem konkursu, organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jest promocja praktycznego podejścia do nauki fizyki, która – jak podkreślają pomysłodawcy akcji - otacza nas na co dzień i jest czymś więcej, niż tylko zbiorem skomplikowanych wzorów i niezrozumiałych formuł. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju praw fizyki przetransportuje metalową kulkę z jednego końca na drugi.

- Młodzi ludzie potrafią być bardzo kreatywni, wystarczy tylko dać im możliwość wykazania się. Potwierdzają to fakty - w ciągu trzech poprzednich edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” metalową kulkę przetransportowano przez blisko 300 urządzeń, wykorzystując przy tym niezliczoną liczbę zjawisk fizycznych – mówi Daniel Dziob z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, koordynator projektu – W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem konkursem, w tym roku zdecydowaliśmy o stworzeniu dodatkowej kategorii dla osób dorosłych (25+). Podobnie jak w latach ubiegłych do wspólnej zabawy gorący zapraszamy też przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów oraz rodziny z całej Polski – dodaje Daniel Dziob.

W poprzedniej edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” rywalizowało 101 drużyn, a finał gromadzi rokrocznie kilka tysięcy fanów zabawy.

Na co zwrócić uwagę?
Urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Podczas otwartego dla publiczności finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchomione. Prace oceniane będą pod kątem: liczby wykorzystanych zjawisk fizycznych oraz ich umiejętnego (adekwatnego do wieku konstruktorów) wyjaśnienia, niezawodności i stopnia skomplikowania urządzenia, a także kreatywności i estetyki wykonania. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną atrakcyjne nagrody. Swojego zwycięzcę wybierze również publiczność.

Harmonogram konkursu
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2016 roku. Po wypełnieniu formularza on-line, każda grupa otrzyma od organizatora metalowe kulki i może przystąpić do pracy. Po skonstruowaniu urządzania należy przesłać dokumentację zawierającą jego nazwę i opis działania. Mile widziane są też wszelkie materiały multimedialne (filmy, zdjęcia). Termin nadsyłania dokumentacji upływa 30 kwietnia 2016 roku. Wielki finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, na który należy przyjechać ze swoim urządzeniem i zaprezentować je, odbędzie 28 maja 2016 roku w Krakowie.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.lancuch.if.uj.edu.pl

Patronat honorowy nad IV edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objął Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Keywords Uniwersytet Jagielloński, eksperyment łańcuchowy