Nowy rok – nowe zezwolenia

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał dwa zezwolenia na działalność gospodarczą w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Na reinwestycje  zdecydowały się dwie firmy: Comarch oraz Alupol Films sp. z o.o.

Comarch zainwestuje w Krakowie, w rejonie Czyżyn, gdzie od lat prowadzi działalność badawczo-rozwojową oraz IT.  Spółka wyda minimum 14 milionów oraz utworzy co najmniej 15 nowych miejsc pracy.

Pierwsze zezwolenie na terenie strefy Comarch otrzymał w 2000 roku.  Była to pierwsza inwestycja na tym obszarze oraz jedna z pierwszych na terenie krakowskiej strefy w ogóle. Dotychczas Comarch zainwestował w krakowskiej sse ponad 225 mln zł oraz zatrudnił na terenie strefy ponad 1700 osób. Czyżyny stały się jednym z prężniej rozwijających się centrów naukowo-biznesowych, w które zamienił się Kampus Politechniki Krakowskiej. Szacujemy, że pracuje tam dzisiaj około 6000 tys. osób. Obok Comarchu zainwestowały tam  Radionika, czy rozpoznawane na całym świecie polskie studio produkcji gier CD Projekt Red.  Są tam także firmy międzynarodowe, m.in. brazylijska firma Stefanini, amerykański koncern GI Healthcare. W Czyżynach działa także Inkubator Technologiczny KPT oraz Centrum Bussiness in Małopolska.

Z kolei Alupol Films, spółka z grupy Alupol Packaging, należącej do Grupy Kęty uzyskała drugie już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Oświęcimiu. Do 2022 roku Alupol Films zainwestuje od 90 do 117 mln zł. Celem inwestycji jest  zwiększenie mocy wytwórczych w zakresie produkcji i uszlachetniania folii z tworzyw sztucznych.

Łącznie KPT wydał w ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności 210 zezwoleń. Powierzchnia strefy wzrosła z 66 do 707 hektarów. Spółka wybudowała dwa budynki o łącznej powierzchni 16 tys. m2, w których uruchomiliśmy dwa inkubatory technologiczne, powierzchnie coworkingowe, laboratorium multimedialne.

Wspieramy rozwój firm nie tylko dzięki strefie, ale także wielu innym  narzędziom, które przez lata wymyślaliśmy i tworzyliśmy.

Keywords KPT, Krakowski Park Technologiczny, Comarch, Alupol Films