Nowa odsłona restauracji „La Rotisserie”

Restauracja „La Rotisserie” w ekskluzywnym hotelu Mamaison Le Regina, ciesząca się uznaniem gości z kraju i zagranicy jak również wielu krytyków kulinarnych, od września bieżącego roku przedstawia się w swojej nowej odsłonie.

Dotychczasowe wnętrza z ręcznie malowanymi freskami, ciężkimi zasłonami i spokojną brązową kolorystyką zastąpione zostały nowatorskim projektem - zachwycającym swoją prostotą i elegancją.

Kameralne wnętrza restauracji La Rotiseriie podkreślają nowoczesne, włoskie żyrandole oraz symetrycznie rozmieszczone wzdłuż całej sali kinkiety.  Lekkie firany w kolorze ecru sprawiają, że wnętrza są przytulne i jasne.

Dębowa podłoga w formie francuskiej jodełki wspaniale harmonizuje ze stolikami o tym samym wzorze, a dopełnieniem są wygodne krzesła stylizowane na lekkie fotele.

Główną uwagę przyciągają ściany  zdobione ręcznie postarzanymi lustrami, umieszonymi w ciemnych, stalowych ramach. Jedna ze ścian zagosporowana została na dużą winiarnię, oferującą znakomite gatunki win. Dobiera je  dwukrotny Mistrz Polski Somellerów -  Andrzej Strzelczyk. Warto zdać się na jego fachowe porady, aby wybrane wino stosownie komponowało się z wyśmienitym menu.

Nowe wnętrza Restauracji zachęcają  do spędzania wolnego czasu w towarzystwie wspaniałych kreacji Szefa Kuchni – Pawła Oszczyka, niekwestionowanego mistrza kulinarnego, laureata wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Zmianom wystroju towarzyszy również nowe menu, będące fuzją prostoty i bezpretensjonalnej elegancji. Zestawienie profesjonalnego zespołu, swobodnej kreatywności  oraz świeżych,  sezonowych produktów to nasz przepis na wyjątkowość. Poza wizjonerskim menu degustacyjnym proponujemy  zharmonizowaną część a la carte, gdzie klasyka i tradycja splata się  z twistem charakterystycznym dla Pawła Oszczyka. Każde z naszych dań to spójna kompozycja, niemniej w poszanowaniu indywidualnych preferencji i upodobań naszych Gości stworzyliśmy możliwość uzupełnienia o odrębne, unikalne dodatki.      

Dokonując metamorfozy restauracji, nie zapomnieliśmy również o śniadaniach, gdzie poza wyborem chrupiącego pieczywa, ekologicznych wędlin, kozich produktów czy świeżych owoców  wszystkie ciepłe dania będą przygotowywane bezpośrednio na oczach  Gości  zgodnie z ich preferencjami .  

CHEF PAWEŁ OSZCZYK

Paweł Oszczyk jest związany z Mamaison Le Regina Warsaw od początku istnienia hotelu (2004).

Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi we Włoszech, gdzie przez ponad dwa lata pracował w uznanej restauracji Miramonti l'Altro (1* Michelin). Po powrocie do Polski rozpoczął ponad dziesięcioletnią współpracę z Le Royal Meridien Bristol Hotel. W 2001 roku związał się z prestiżowym Klubem Polskiej Rady Biznesu w Pałacu Sobańskich.

W 1995 roku Oszczyk brał udział w prestiżowym “Bocuse D’or”, a także w „Second Regional Contest of European Flavours 1997” we Francji, gdzie zdobył srebrny medal. 5 czerwca 2011, podczas ceremonii zamknięcia “Dining Guide Food Show”  w Budapeszcie, ogłoszono po raz pierwszy listę 10 Najlepszych Restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. La Rotisserie jest jedyną polską restauracją na tej prestiżowej liście. Na początku roku 2014 Paweł Oszczyk został uhonorowany przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną prestiżową nagrodą Prix du Chef de l’avenir – Kucharz Przyszłości.

 

Keywords La Rotisserie, Mamaison Le Regina