Kondycja rynku biurowego w miastach regionalnych jest stabilna.

Podsumowanie I połowy roku na rynku biurowym w miastach regionalnych, podobnie jak w Warszawie, nie pokazuje bardzo negatywnego wpływu pandemii na sektor. Eksperci Knight Frank przewidują jednak, że prawdziwą skalę skutków poznamy dopiero na początku 2021 roku.

W drugiej połowie 2020 roku popyt wyniósł 333.000 m kw, co wynika  z rekordowego I kwartału, w którym najemcy podpisali umowy najmu aż na 220.000 m kw. W drugim kwartale zabezpieczonych zostało 114.000 m kw, co jest wynikiem niższym, ale takie zdarzały się już w przeszłości.  

„Nasi klienci, najemcy budynków biurowych, śledzą decyzje rządzących związane z pandemią i tendencje społeczne. W wyniku niepewności co do kolejnych miesięcy, niektórzy decydują się na krótkoterminowe przedłużanie umów, zamiast podejmować długoterminowe zobowiązania, które łączą się z relokacją, ekspansją albo standardowym przedłużeniem umowy na kolejne 5 lat.” – komentuje Monika Sułdecka-Karaś, Partner i Dyrektor Regionalna w Knight Frank

„W całym kraju obserwujemy wzrost ilości powierzchni biurowej dostępnej na podnajem. Na koniec czerwca  na rynkach regionalnych oferowano na podnajem  około 65.000 m kw. Najemcy chcą w ten sposób zoptymalizować koszty, a podnajemcy – uniknąć konieczności podpisania długoterminowej umowy najmu. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie  opatrzone wieloma ryzykami. Najważniejszym jest to, że podnajemca nie jest stroną najmu, a więc ponosi wszystkie konsekwencje nie wywiązania się z zapisów umowy przez najemcę.” – dodaje Karolina Wilczak-Łuczyńska, Associate Director w Dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank.  

Na koniec czerwca 2020 roku w budowie było ponad 1 mln m kw powierzchni biurowej, a w kolejnych kwartałach można się spodziewać systematycznego oddawania do użytku kolejnych projektów biurowych. Duża aktywność deweloperów to projekty rozpoczęte jeszcze przed pandemią. Wskaźnik pustostanów pokazuje nieznaczny wzrost o 0,7 pp. kw./kw. osiągając 10,2% co może pokazywać pewną tendencję na przyszłość.” – podsumowuje Jadwiga Małek, Konsultant w Dziale Badań Rynku