Dentons obronił kolejnego blogera

24 stycznia 2017 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim prawomocnie uniewinnił Pawła Ziebę, blogera prowadzącego witrynę internetową www.jawnyprzedborz.blogspot.com poświęconą działalności lokalnej władzy, od zarzutu zaniechania rejestracji bloga jako prasy.

Blogera reprezentowała Agnieszka Wardak, adwokat kierująca warszawskim zespołem Postępowań Karnych i Wewnętrznych Dentons oraz Joanna Kornaszewska, aplikantka adwokacka.

Paweł Zięba prowadzi blog Jawny Przedbórz, na którym omawia działania władz lokalnych. W 2016 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, którego działalność była komentowana na blogu, złożyło zawiadomienie na policję o ukaranie autora bloga grzywną. Bloger stanął przed Sądem Rejonowym w Radomsku za niezarejestrowanie bloga jako prasy. Pod koniec października ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Radomsku uniewinnił Pawła Ziębę, uznając, że ze względu na nieregularność publikowanych wpisów na blogu Jawny Przedbórz, nie można go uznać za dziennik bądź czasopismo. Po uniewinnieniu, przedborska policja złożyła apelację do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd podtrzymał wyrok uniewinniający. Sprawą interesowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

„Obowiązujące w Polsce od 1984 r. Prawo prasowe nie reguluje wprost kwestii mediów internetowych, w szczególności nie daje jasnych wytycznych jak należy traktować prowadzone przez internautów blogi. Na tym tle co jakiś czas prowadzone jest postępowanie wykroczeniowe dotyczące rzekomego obowiązku rejestracji bloga w rejestrze dzienników i czasopism” – powiedziała Agnieszka Wardak, Partner w warszawskim biurze Dentons kierująca zespołem Postępowań Karnych i Wewnętrznych Dentons. Sporo z tych postępowań jest inicjowane przez działaczy samorządowych, a blogerami w których celują, są osoby przyglądające się władzy (temu jak wydaje publiczne pieniądze etc.).

To już druga z zakończonych przez Dentons uniewinnieniem spraw tego typu. Pierwsza dotyczyła strony www.wikiduszniki.pl. „Cieszy nas wkład kancelarii w dyskusję o tym czym jest współczesna wolność mediów, a w szczególności nowoczesnych mediów społecznościowych, w tym blogów, które coraz częściej pełnią rolę obywatelskich „sygnalistów”. W tym obszarze zapadają bowiem w sądach różne orzeczenia, a prowadzone przez nas sprawy mogą mieć wpływ na następne tego typu postępowania. Działania naszych prawników były prowadzone pro bono i wpisują się w naszą strategię działań na rzecz kwestii istotnych społecznie.” – powiedział Arkadiusz Krasnodębski, Partner Zarządzający Dentons w Polsce.

Keywords Dentons