Dentons doradza Enlight Renewable Energy przy budowie i finansowaniu farm fotowoltaicznych na Węgrzech

Kancelaria Dentons doradzała Enlight Renewable Energy przy negocjowaniu umów na budowę i finansowanie trzech farm fotowoltaicznych na Węgrzech, o łącznej mocy około 57 MW.

Dokumentacja finansowania, na podstawie której spółka pozyskała 15 miliardów forintów kredytu (równowartość około 45 milionów euro) podlegała prawu pięciu krajów: węgierskiemu, angielskiemu, amerykańskiemu, izraelskiemu oraz niemieckiemu.

Agnieszka Lipska, counsel w zespole Bankowości i Finansów negocjowała umowę kredytu i pozostałą dokumentację finansowania, a także koordynowała pracę zespołów doradzających w zakresie finansowania we wszystkich pięciu jurysdykcjach. Merytoryczny nadzór nad finansową częścią projektu pełnił Mateusz Toczyski, partner kierujący polską i europejską praktyką bankowości i finansów. Kluczowym członkiem zespołu był Łukasz Błaszczak, associate.

Agnieszka Kulińska, counsel w zespole Energetyki i Zasobów Naturalnych, przygotowała umowy na budowę, utrzymanie i zarządzanie elektrownią słoneczną, dostawę i serwis paneli fotowoltaicznych oraz na świadczenie usług z tym związanych. Reprezentowała również klienta w negocjacjach z dostawcami.

Całość aspektów energetycznych nadzorował Arkadiusz Krasnodębski, Partner Zarządzający Dentons w Polsce, kierujący polską i europejską praktyką energetyczną kancelarii. Prawnicy warszawskiego biura Dentons koordynowali także prace doradców prawnych na Węgrzech.

„Międzynarodowe transakcje finansowania, szczególnie te dotyczące projektów w regulowanych sektorach, to bez wątpienia najciekawsze wyzwania dla prawników. Tu mieliśmy okazję pracować nad inwestycją podlegającą jurysdykcji aż pięciu krajów. Jesteśmy dumni, że mieliśmy istotny wpływ na zrealizowanie przez naszego klienta pierwszego etapu projektu, zgodnie z biznesowymi założeniami” – komentuje Agnieszka Lipska.

„Cieszymy się, że Enlight po raz kolejny obdarzył nas zaufaniem zlecając kompleksową obsługę projektu na Węgrzech. W poprzednich latach doradzaliśmy przy projektach wiatrowych w Chorwacji i Serbii” – dodaje Mateusz Toczyski.

W opinii Arkadiusza Krasnodębskiego: „W najbliższych latach będziemy obserwować gwałtowny rozwój projektów fotowoltaicznych. Prognozy mówią o wzroście europejskiego rynku fotowoltaiki o 40 GW, do prawie 160 GW do 2022 roku. Przyczyni się do tego między innymi ponowna możliwość importu paneli słonecznych z Chin, największego ich producenta na świecie – na początku września przestały obowiązywać unijne restrykcje na import tych paneli, wprowadzone w 2013 roku”.

„Obserwujemy także zmianę podejścia do fotowoltaiki w poszczególnych państwach. Kilka tygodni temu rząd Hiszpanii zniósł wprowadzony trzy lata wcześniej i powszechnie krytykowany podatek od słońca (impuesto al sol), ograniczający korzystanie z fotowoltaiki na własny użytek – dodaje Arkadiusz Krasnodębski.

Enlight Renewable Energy to firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie, izraelski lider w inicjowaniu, opracowywaniu, finansowaniu, budowie oraz eksploatacji projektów w zakresie energii odnawialnej. Dotychczas wybudowała i/lub zainwestowała w ponad 130 projektów o łącznej mocy ponad 500 MW, a kolejne 650 MW jest na zaawansowanym etapie realizacji. Długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej z istniejących farm zapewniają firmie stałe przychody i jednocześnie pozwalają rozwijać portfolio projektów.

Keywords Dentons