Co z polskimi przedsiębiorcami na Wyspach? Najnowsze badania dotyczące Brexitu

Zgodnie z planem brytyjskiego rządu, Wielka Brytania opuści Unię Europejską już 29 marca 2019 roku. Czy tak bliski koniec współpracy kraju ze Wspólnotą rzeczywiście zniechęca Polaków do zarabiania pieniędzy na Wyspach?

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, pod koniec 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkała rekordowa liczba Polaków – 1,021 mln. To o 19 tys. więcej niż rok wcześniej. Polacy założyli na Wyspach już ponad 60 tys. firm. Takie statystyki jawnie przeczą powszechnej opinii o masowych wyjazdach polskiej społeczności z Wielkiej Brytanii.

Ankieta przeprowadzona przez organizację Polish Business Link, dowodzi jednak, że wielu mieszkających w Wielkiej Brytanii polskich przedsiębiorców niepokoją nadchodzące zmiany.

Polish Business Link to organizacja członkowska oraz portal biznesowy, którego patronem jest Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 500 respondentów – wśród członków oraz partnerów organizacji. Na pytania odpowiadali zarówno właściciele mikro firm, jak i osoby indywidualne.

Prawie połowa myśli o wyjeździe, niemal tyle samo zostaje

Okazuje się, że zdania są niemal równo podzielone. Aż 46 % Polaków rozważało powrót do Polski lub przeprowadzkę do innego kraju. Niemal tyle samo, bo 47% ankietowanych, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania. 7% nie wie, co zrobić.

48% przedsiębiorców przyznaję również, że Brexit już wpłynął na utrzymanie oraz rekrutację pracowników w ich firmach. Taka sama liczba osób twierdzi jednak, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Tylko 4% zauważyło pozytywne zmiany.

Większa dyskryminacja

70% osób biorących udział w badaniu zaprzeczyło, aby Brexit miał wpływ na ich relacje ze społecznością biznesową lub sąsiadami, 30% ankietowanych potwierdziło jednak takie zjawisko. Jako przykład Polacy podawali m.in. wstrzymywanie kontraktów biznesowych, ale także dyskryminację.

Wyniki ankiety zaprezentowaliśmy podczas spotkania w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Foreign and Commonwealth Office), gdzie podczas panelu dyskusyjnego obradowaliśmy, jak pomóc przedsiębiorcom w utrzymywaniu kontaktów między różnymi krajami europejskimi po Brexicie – powiedział Bartłomiej Kowalczyk, dyrektor generalny Polish Business Link. – Bierzemy udział oraz sami organizujemy wiele tego typu spotkań. W tym momencie integracja nabiera tak dużego znaczenia, jak nigdy dotąd – dodał.

Dominują firmy budowlane i usługowe

A w jakich branżach działają polscy przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii? Badanie wykazało, że duża część z nich pracuje w branży budowlanej – 20%. 19%  Polaków zajmuje się różnego typu usługami. 14% produkcją, 12% przemysłem spożywczym, a 9% działa w hotelarstwie. 26% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Inne branże”. W badaniu brali udział w większości właściciele małych firm: od 1 do 9 pracowników – 60% respondentów, 10-49 zatrudnionych – 20%. Firmy, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników stanowiły 20% ankietowanych.

Keywords PBLink