Arup ostrzega: miasta muszą lepiej zadbać o starsze pokolenia

Przystosowanie do potrzeb ludzi starszych musi zacząć odgrywać większą rolę w procesie planowania miast – wskazuje najnowszy raport Arup, inżynieryjnej firmy doradczej o zasięgu globalnym.

Dokument podkreśla mega-trendy, przed którymi nie sposób uciec: starzejące się społeczeństwo i rosnącą liczbę ludności w miastach. W wielu metropoliach na świecie spowodują one istotne zmiany wymagające fundamentalnych przemian w projektowaniu, planowaniu i zarządzaniu miastami.

Liczba ludzi po 60 roku życia na świecie podwoi się do roku 2050 , a ilość osób starszych mieszkających w miastach wzrośnie o 68% w stosunku do lat 2000-2015. Raport Dynamiczne Miasta: Jak projektować dla starzejących się społeczeństw oferuje strategię opracowywania sposobów w jakie miasta i specjaliści sektora budowlanego mogą planować i projektować przestrzeń miejską by odpowiadała potrzebom starzejącego się społeczeństwa.

Od problemów w regulacjach prawnych powodujących trudną sytuację mieszkaniową, po budynki zaprojektowane nieadekwatnie do potrzeb osób trudno znoszących ekstremalne temperatury czy cierpiących na demencję – dla ludzi w starszym wieku współczesne miasta pełne są codziennych wyzwań. Raport Arup apeluje do deweloperów nieruchomości, projektantów i władz miejskich by planując miasta przyszłości brali pod uwagę cztery główne potrzeby starzejącego się społeczeństwa:

Autonomia i niezależność

Możliwość samodzielnego poruszania się w domu i na zewnątrz jest kluczowym elementem zachowania poczucia niezależności, gdy stajemy się starsi. Jednak wysokie koszty remontów często uniemożliwiają dostosowanie mieszkań do zmieniających się potrzeb, utrudniając życie ludzi starszych w domach, a nieprzewidywalność jakości środków transportu sprawia, że obawiają się wyjść do miasta.

By temu przeciwdziałać, miasta powinny promować tworzenie osiedli ‘kompaktowych’, przystosowanych do różnorodnych wymagań, gdzie każdy znajdzie wszystko czego potrzebuje w pobliżu domu. Podział na strefy i programy motywacyjne to narzędzia, które mogłyby zachęcić deweloperów i właścicieli do inwestowania w takie osiedla. W japońskim mieście Toyama wprowadzono program Strefy Zachęty dla Osiedli Mieszkalnych oferujący dotacje firmom budującym osiedla mieszkalne w centrum miasta, terenach położonych w odległości 500 metrów od linii tramwajowych i pociągów regionalnych oraz 300 metrów od przystanków często-kursujących linii autobusowych.

Zdrowie i dobre samopoczucie

Obecnie w wielu miastach popularne jest oddzielanie dzielnic mieszkalnych od handlowych, co sprawia, że dotarcie do wielu usług staje się dla osób starszych niemałym wyzwaniem. Projektując miasta przyszłości będzie trzeba odejść od strategii podziału i zapewnić odpowiednie połączenie funkcji mieszkalnych i usługowych. Prostą strategią by zwiększyć dostęp do placówek medycznych jest budowanie ich w pobliżu przystanków i dworców. Miasta mogą dodatkowo usprawnić ten system dobrze planując połączenia przesiadkowe by każdy mógł szybko dostać się do lekarza.

Ogólne samopoczucie starszego pokolenia można poprawić tworząc bezpłatne punkty ćwiczeń zaprojektowane specjalnie dla osób w zaawansowanym wieku, co nie tylko motywowałoby do gimnastyki, ale także stanowiło miejsca do rozmowy i zawierania znajomości. Park Preussen w Berlinie oferuje specjalne maszyny do ćwiczeń poprawiających wytrzymałość i zdolność utrzymania równowagi dostępne wyłącznie dla spacerowiczów od 65 roku życia.

Bezpieczeństwo

Większość sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla wszystkich znacznie bardziej zagraża ludziom w starszym wieku, ponieważ są słabsi fizycznie. Radzenie sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi czy ograniczoną zdolnością przemieszczania się i rozpoznawania – te problemy należy zaadresować by stworzyć miasto bezpieczne dla każdego. Zarządcy miast mogą zredukować ryzyko zagrożeń występujących w budynkach modernizując istniejące i wprowadzając odpowiednie wymagania dla obiektów, które powstaną w przyszłości.

Skrzyżowania to jedno z miejsc wypadków drogowych, w których piesi najczęściej doznają poważnych obrażeń. Proste rozwiązania takie jak wydłużenie krawężnika, zwiększenie ograniczenia prędkości i stworzenie przejścia dla pieszych mogą znacznie zredukować ryzyko wypadków na skrzyżowaniach.

Zagrożenia dla ludzi starszych potęgują się w przypadku osób, u których zdiagnozowano demencję. Społeczeństwo musi być przygotowane by ich wesprzeć, na przykład poprzez tworzenie osiedli przyjaznych dla cierpiących na demencję, gdzie budynki byłyby dostosowane do ich potrzeb, a obsługa w sklepach i lokalach usługowych odpowiednio przeszkolona.

Jerome Frost, Globalny Dyrektor Planowania i Miast: „Obserwujemy rozwój bezprecedensowych trendów w miastach na całym świecie – ludzie we wszystkich grupach wiekowych walczą o przestrzeń w centrach metropolii. Starzenie się społeczeństwa i rosnąca liczba ludności na terenach miejskich będą miały ogromne konsekwencje dla naszych miast. Zmienią się usługi publiczne, infrastruktura i budynki mieszkalne, które będą wymagały bardziej inkluzyjnego projektowania oraz nowych form budownictwa i opieki społecznej.

Ta publikacja jest drugą w naszym cyklu Dynamiczne Miasta, która skupia się na idei tworzenia inkluzyjnego środowiska, którym cieszyć się mogą wszystkie pokolenia. Rok temu opublikowaliśmy raport Dzieciństwo w mieście, tym razem koncentrujemy się na osobach starszych, ponieważ jest to grupa demograficzna, której nie możemy ignorować. Naturalnie jest wiele punktów zbieżnych w potrzebach najmłodszych i najstarszych, a dostosowanie do obu tych grup jest fundamentalne dla sukcesu miast przyszłości.”

Dowiedz się więcej czytając pełen raport Dynamiczne Miasta: Jak projektować dla starzejących się społeczeństw.

Keywords ARUP