Advantage Series

Grayling prezentuje najnowszą część cyklu analiz „Advantage Series” poświęconą ryzyku i szansom związanym z nowymi technologiami.

Eksperci Grayling, globalnej sieci komunikacyjnej, zidentyfikowali cztery obszary najważniejszych potencjalnych konfliktów, z którymi będą musiały się zmierzyć organizacje, chcące utrzymać się na rynku w czasie niespotykanego dotychczas  rozwoju technologicznego. Wnioski zostały opublikowane 28 września w najnowszej odsłonie Advantage Series – projektu realizowanego przez Grayling, którego głównym celem jest analiza najważniejszych wyzwań w zakresie reputacji, regulacji i komunikacji, przed którymi stają współczesne firmy.

„Tempo zmian zachodzących w obszarze technologii jest zawrotne. Nie ma wątpliwości, że jeśli firmy i inne organizacje nie staną się częścią życia „nowoczesnych obywateli”, stracą swoją pozycję na rynku. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie najprężniej rozwijających się firm z Doliny Krzemowej. Wyniki najnowszej analizy Grayling mogą zatem stanowić punkt wyjścia dla tych organizacji, które chcą zachować pozycje i z powodzeniem rozwijać się w zmieniającym się świecie” – komentuje główna autorka opracowania, Danica Ross, która stoi na czele zespołu Grayling w San Francisco.

Cztery obszary konfliktów, które będą najbardziej zauważalne w najbliższej dekadzie

Biorąc pod uwagę trendy demograficzne oraz rozwój technologii, zespół Grayling w San Francisco, we współpracy z koleżankami i kolegami z całego świata, zidentyfikował cztery najważniejsze obszary dla potencjalnych konfliktów:

  • Starzenie się społeczeństw kontra młodość: Starzenie się społeczeństw to trend, który obserwujemy od dawna, a na którym szczególnie skupi się uwaga w najbliższym dziesięcioleciu, ponieważ stosunek ludzi w wieku produkcyjnym do ludzi w wieku poprodukcyjnym maleje. Dojrzewają roczniki z przełomu wieku, co tym bardziej uwydatnia ten problem – ich pogląd na świat, zwłaszcza w zakresie trybu pracy, jest krańcowo różny od poprzednich pokoleń.

  • Innowacyjność kontra regulacje: Prawodawcy i regulatorzy starają się nadążyć za postępem technologicznym. Będzie to coraz ważniejszy problem, ponieważ faktem stają się innowacje takie jak internet - rzeczy, które łączą miliardy rzeczy niezależnie od wytyczonych granic państw.

  • Szybkość kontra struktura: Gospodarka oparta na modelu „na żądanie”, w której konsumenci oczekują natychmiastowego zaspokojenia potrzeb, nie cofa się ani o krok. Coraz więcej ludzi mieszka w coraz większych miastach. Czy znajdzie się więc jakieś zrównoważone wyjście z sytuacji? Jaka przyszłość czeka nasze miasta wraz z ich starzejącymi się mieszkańcami?

  • Ja kontra sztuczna inteligencja: Sztuczna inteligencja staje się coraz mądrzejsza, coraz więcej zadań podlega automatyzacji. Nie ulega wątpliwości, że zaostrzy się rywalizacja między człowiekiem a maszyną, a my będziemy musieli dostosować się do nowego trybu pracy oraz zupełnie nowych wyzwań.

„Cztery główne obszary dla potencjalnych konfliktów, na które zwróciliśmy uwagę, to problemy jak najbardziej rzeczywiste, ale jeżeli spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy, dostrzeżemy nie tylko ryzyko, ale również szanse. Firmy muszą jednak zadać sobie ważne pytanie: jak dobrze jesteśmy przygotowani do tego, aby wykorzystać szanse i ograniczyć ryzyko do minimum?” – komentuje Klara Banaszewska, Dyrektor Generalna Grayling Poland.

W opracowaniu „Żyj nowocześnie albo giń” przyglądamy się bliżej tym problemom, ilustrując rozważania przykładami z różnych branż, w tym z sektora finansowego, energetyki i transportu. Opracowanie można pobrać za darmo ze strony www.grayling.pl.

Keywords Grayling, advantage series